19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tek suçlu tuz değil hazır gıdalar unutuluyor!

Son Güncelleme: 10 NİSAN 2018 - TSİ 10:25

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Ahmet Rasim Küçükusta, Kalp krizi ve felç gibi en çok ölüme yol açan hastalıkların esas sebebinin şeker ve trans yağlar olduğu bilindiği halde bilim manipüle edilerek asıl suçlu kolesterol ve hayvansal yağlar gösterildi.

Light ürünlerin ve kolesterol ilaçlarının satışı pompalandı. Tüm kronik hastalıkların altında hazır gıdaların yattığı gerçeğini gizlemek için şimdi de tuz ön plana çıkarılıyor. Tuz tek suçlu gösterilerek gıda endüstrisinin ürünleri temize çıkarılmak isteniyor” diye konuştu.

Vücuda giren tuzun yüzde 80’inin hazır gıdalardan kaynaklandığını söyleyen Küçükusta ayrıca; “Birkaç yüzyıl önce hipertansiyon diye bir hastalık yoktu ve şeker tüketiminin artmasıyla beraber hipertansiyon, gut, obezite ve diyabet de artmaya başladı. Araştırmalar düşük tuzlu diyetlerin sanılanın aksine faydalı olmadığı, kalp-damar hastalıkları ve ölüm risklerini artırabileceği ortaya çıktı. Tuz kısıtlaması hipertansiyonlu ve fazla tuz tüketen hastalara faydalı” ifadelerini kullandı.

Milliyet