12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Türk yatırımcılar Afrika’daki enerji açığını değerlendirmeli'

Son Güncelleme: 23 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:19

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, “Afrika’da 600 milyonun üzerinde kişinin elektriğe ulaşımı yok. Artan şehirleşme ve yatırımlara bağlı enerji talebi artacağından Türk girişimciler bu bölgede sektördeki açığı değerlendirebilir” dedi.

Taşkın, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2020’de 50 milyar dolar olmasının hedeflendiğini belirtti. Türkiye’nin Afrika ülkelerinde çok iyi bir imajı olduğunu vurgulayan Taşkın, “Türk mallarına büyük ilgi gösteriliyor. Dolayısıyla 2020 hedefine ulaşabilmek için ziyaretlerin artırılması ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Afrika’da öncelikli talebin “enerji” olduğuna dikkati çeken Taşkın, şöyle konuştu: “Afrika’da 600 milyonun üzerinde kişinin elektriğe ulaşımı yok. Artan şehirleşme ve yatırımlara bağlı enerji talebi artacağından Türk girişimciler bu bölgedeki sektördeki açığı değerlendirebilir. Bu kıtada 2000-2012 yıllarında elektrik enerjisi talebi yüzde 35 arttı. Rüzgar ve güneş santrallerinin kurulması ve baraj yapılması önemli. Türkiye Afrika’daki enerji açığını değerlendirmeli. Türk firmaları burada yer alabilirler. Birincisi inşaat mühendisliği, ikincisi yatırım olarak.”

Dünya