12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...08.01.2018

Son Güncelleme: 8 OCAK 2018 - TSİ 10:47

Aralarında Körfez’den Suudi Arabistan ve Birleşik Arab Emirlikleri’nin de bulunduğu altı Arap ülkesi Dış İşleri Bakanları, Ürdün’ün Başkenti Amman’da biraraya gelerek, Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanıyacaklarını açıkladılar.  

Toplantıya Arab Birliği adına katılan Birlik Başkanı da bu ayın sonunda yapılacak toplantıda, Arab Birliği’nin Doğu Kudüs’ü, Filistin Devleti’nin başkenti olarak tanıyacağını duyurdu.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da KDV’li hayat sancılı başladı. Fiyatların genel olarak KDV nedeniyle %5 artması, sosyal medyada geniş yankı bulurken, Hükümet kamu çalışanları için yaşam standardı adı altında maaşa ek bir ödeme başlattığını açıkladı. Suudi Arabistan’da geniş tüketici kesimlerine uygulanan ilk vergi olması sebebiyle tartışmalar kısa sürede dineceğe benzemiyor. Hükümet yetkilileri TV programlarında, izleyicilerden gelen hep aynı istikametteki sorulara cevap vermekte zorlanıyorlar. Hükümetin dengelemek amacıyla yürürlüğe koyduğu bazı nakdi yardım programları da, ekonomistler tarafından, ekonomide açılım paketini etkisiz hale getirecekleri nedeniyle eleştiriliyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin KDV yoluyla 21 milyar dolar toplamaları beklenirken, Ocak ayında Suudi Arabistan’daki bazı petrol ürünleri fiyatlarındaki artış yüzde 100’ü geçmiş durumda.

Suudi Arabistan’da istihdam  acentalarının ilan ettikleri fiyatın, enaz iki katını tahsil ettikleri tesbit edildi. İşgücü ve Çalışma Bakanlığı’nın soruşturması ile ortaya çıkan tablo, Suud’da çalışmak isteyen yabancılar ile yabancıları istihdam etmek isteyen Suudlular arasında aracılık yapan acentalar, bakanlığın belirlediği hizmet bedellerini suni sebeplerle artırmak yoluna gidiyorlar.    

Katar

Katar, şirket ortaklıklarında, yabancıların yüzde 100 hisse sahibi olabilmelerinin önünü açtı.  Yabancı yatırımların önünü açabilmek için, halen yüzde 49 olan yabancılara ait hisse sınırını yüzde 100’e çıkarıyor. Yabancılar emlak alımı ve kendi adlarına franchise işletmek dışında her sektörde faaliyet gösterebilmekle birlikte, bankacılık, sigorta sektörleri için özel izin almaları gerekecek.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri nükleer elektrik santrali projesine iki nükleer reaktör ilave edecek.  Toplam olarak 4 reaktörden oluşacak, nükleer enerji santralinde, 1. Ve 2. Reaktörler büyük ölçüde tamamlandı. Tüm projenin toplam maliyeti 20 milyar dolar olacak.

KDV’li bir haftayı geride bırakan BAE, usulsüz uygulamalar ve şikayetleri soruşturmaya başladı. Özellikle KDV’ye geçişi fırsat bilerek yapılan olağan dışı fiyat artışları mercek altına alınıyor. Vatandaşların karşılaştıkları sorunları bildirmeleri için şikayet hattı oluşturuldu.

Abu Dhabi’de yapılan bir araştırmada 10 ila 20 yaş arasındaki öğrencilerin yüzde 25’inin sosyal medya bağımlısı olduğu açıklandı. Abu Dhabi Eğitim Konseyi tarafından yapılan araştırmada bağımlıların günde aralıksız olarak 5 saat sosyal medyada vakit geçirdikleri de gözlendi.

Dubai’de döner kebap satışlarına standart getiriliyor. Tüm dünyada olduğu gibi, Dubai’de de oldukça popüler bir yiyecek olan döner kebaplar için başta et ve tavuk olmak üzere tüm malzeme için helal ve sağlıklı üretim şartı geldi. Tüm kesimler standartları taşıyan mezbahalarda İslami kurallara uygun olarak yapılırken, saklama, nakil ve hazırlama aşamalarında da hijyen kurallarına azami dikkat gerekiyor. Açık alanda döner kebap yapımı ve satışı yasaklanırken, hazırlayan personel ile ilgili de şartlar ağırlaştırıldı.

Bu arada BAE, Rusya’dan yumurta ve et, Hollanda’dan da canlı kuş alımını yasakladı. Yasak kararları söz konusu ülkelerde görülen hastalıklar üzerine alındı.

Kuveyt

Kuveyt Arap Ülkelerinin temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne üye seçildi. Bu arada Kuveyt Körfez İşbirliği Konseyi Üyesi Ülkelerin Meclis Başkanlarının katılacağı bir konferans düzenliyor.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel