8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

KDV yasasında değişiklik

Son Güncelleme: 1 MART 2018 - TSİ 09:37

TBMM’ye gönderilen tasarı ile 33 yıllık KDV yasası değişiyor. Tasarıya göre devreden KDV’nin iadesi mümkün olacak.

Geçmiş dönemlere ait birikmiş devreden KDV’ler de iade alınabilecek. 60 milyar lirası belediye ve kamu, 80 milyar lirası da özel sektör olmak üzere yaklaşık 140 milyar liralık KDV alacak stoku bulunuyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarının içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:

İşletme esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek erbabı, aylık KDV dahil hasılatları üzerinden alışları nedeniyle yüklendikleri KDV’nin tutarına bakmaksızın belirlenen bir oranda KDV beyanında bulunacaklar. Küçük işletmelere, aylık tahakkuk eden vergiyi, normal vade tarihini takip eden 2. ayın sonuna kadar ödeme imkanı getiriliyor.

Hayırseverler tarafından yaptırılan ve bağışlanan okul, sağlık tesisi, öğrenci, yetiştirme yurdu, ibadethaneler, yaygın din eğitimi verilen tesisler, gençlik merkezlerinin inşa edilmesine ilişkin hayırseverlerce satın alınan mal ve hizmetler KDV’den istisna.

Arsasını müteahhide verenler, bunun karşılığında sadece aldığı konut veya işyerleri için KDV ödeyecek.

İkinci el araç veya taşınmaz ticareti ile iştigal edenlerin, mükellef olmayanlardan aldıkları ve vasfında önemli bir değişiklik yapmadan sattıkları araç veya taşınmazların tesliminde KDV matrahı, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutar olarak belirleniyor.

Yabancılara Türkiye’de sunulan sağlık hizmetleri için KDV istisnası getiriliyor.

Hürriyet

Etiketler: KDV yasası