8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...23.02.2018

Son Güncelleme: 23 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:49

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri Umman ve Kuveyt gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın Milli Savunma Sanayi Stratejisi kapsamında düzenlenen etkinlikte, yurt dışından katılan firmalarla varılan anlaşmaların toplamının 15 milyar dolara yaklaştığı bildirildi. Suud Ordusunun ihtiyaç duyduğu araç, gereç ve mühimmatın, yerli üretim yoluyla elde edilmesi Suud 2030 Vizyon’unun önemli önceliklerinden birini oluşturuyor.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu, Ortadoğu’daki rakiplerini geride bırakarak, bölgenin en büyük yatırımcısı oldu. Fon geçen yıl toplam 54 milyar dolarlık ulusal veya uluslararası projeye yatırım ortağı oldu.

Suudi Arabistan’daki 17 üniversite hastanesi özelleştiriliyor. Ülkenin 2030 Vizyon Belgesi kapsamında düğmeye basılan özelleştirme hamlesi ile 2021’e kadar kamuya ait sağlık kuruluşlarının %25’inin satılması planlanıyor.

Suudi Arabistan’da ticari hayatı ilgilendiren yasal değişiklikler var. Bunlardan biri, yeni yürürlüğe giren İflas Kanunu. Bu kanunla birlikte uluslararası uygulamalara benzer uygulamalarla şirketlerin iflaslarını ilan etmeleri üzerindeki şartlar ve yüükümlülükler hafifletiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’deki İnovasyon Haftasında hyperloop teknolojisinde kullanılacak kapsulun prototipi sergilendi. İlk etapta Dubai ile Abu Dhabi arasında kullanılması düşünülen tüplü taşımacılık modelinde, karayolu ile 1.5 saat süren mesafe, 12 dakikada alınabilecek.

BAE’de astronot eğitim programına katılmak için 3000 kişinin başvuru yaptığı açıklandı. Öte yandan kamuda çalışanların da programa katılmaları teşvik ediliyor.

Abu Dhabi’de cezaevinde tutulan mahkumlardan 19’u İslam dinine geçti. Al Ain Ceza ve Tevkif Evi’nde mahkumlara yönelik uygulanan rehabilitasyon programlarında okuma yazma, meslek edindirme gibi eğitimlerin yanısıra, isteyen mahkumlara İslam dini ve esasları da anlatılıyor.  

Katar

Katar dünyada Izlanda’dan sonra ikinci ülke olarak, kronik hastalıklarla mücadele etmek için genetik haritası çıkarıyor.

Katar’da çocuk hakları ile ilgili düzenlemelerin uluslararası standartlar seviyesine yükseltilmesi için Aile ve Sosyal İşler’den Sorumlu Bakanlık tarafından forum düzenlendi.

Bosna Hersek Başbakanı Doha’yı ziyaret ederek, Katar ve Bosna Hersek arasında ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek üzere temaslarda bulundu. Aynı günlerde Katar-Bosna Hersek İş Forumu da her iki ülke ekonomi yönetimleri ve işadamlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Umman

Umman Hükümeti vize politikasında bazı değişiklikler yaptı. Yeni düzenlemelerle birlikte , turist ve ziyaretçilere sağlanan kapıda vize alabilme imkanı kaldırılıyor ve ülkeye giriş yapmak isteyen yabancıların önceden online olarak vize almış olma zorunluluğu geliyor. Umman’ı ziyaret edecek Türk vatandaşlarını da kapsayan bu uygulama 21 Mart”tan itibaren geçerli olacak.

Kuveyt

Kuveyt ekonomisinin 2018 yılında pozitif büyümeye geçmesi bekleniyor. Uluslararası derecelendirme kuruluşları, petrol fiyatlarındaki göreceli yükseliş ve diğer ekonomik tedbirler sayesinde 2018’in Kuveyt ekonomisi için toparlanma yılı olacağını açıklıyor.

Kuveyt ile Filipinler arasında, Kuveyt’te bulunan, Filipinli çalışanların durumu ile ilgili yaşanan sorunları yerinde görerek ve görüşerek çözümlemek için Filipinler’den bir heyet Kuveyt’e geliyor. Filipinler Devleti, vatandaşlarının Kuveyt’te çalışmalarına izin vermeyi askıya aldıklarını duyurmuştu.

Kuveyt Emiri Al Sabah, borçlarını ödeyemedikleri için hapse düşen mahkumların borçlarının ödenmesini emretti. Bu karar Kuveyt’in 27. Bağımsızlık Günü yıldönümü münasebetiyle verildi. Karar yabancı mahkumları da kapsıyor.    

Bahreyn

Bahreyn, KDV’ye geçmek için 2019 yılını beklemeyeceğini açıkladı. Suudi Arabistan ve BAE 2018 yılında KDV uygulamasına geçmiş, Umman ise 2019 yılına ertelemişti.

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel