2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Bakliyat Ürünlerinin vergisi değil, tüketimi teşvik edilmeli'

Son Güncelleme: 15 KASIM 2013 - TSİ 14:03

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Obezite ile mücadeleye bizler de destek veriyoruz. Ancak unutulmamalı ki, makarna sağlığa zararlı bir besin maddesi değil ve şişmanlatmaz. Dolayısıyla makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinden alınan vergilerin düşürülmesinde fayda var” dedi.

Dünyada, obezite ile mücadele kapsamında sağlığı olumsuz etkileyen besin maddelerinin tüketiminin azaltılmasına yönelik vergi çalışmaları yapılıyor. Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, konuyla ilgili oldukça önemli açıklamalar yaptı. Makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinin sağlığa oldukça faydalı olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu şöyle konuştu:

“Obeziteye sebep olan temel etken aşırı kalorili gıda maddeleridir. Obezitenin artması ile beraber ilerleyen yaşlarda kalp, şeker, kanser gibi çok yüksek maliyetli sağlık sorunları ortaya çıkmakta ve ülkelerin sosyal sigorta fonlarına büyük mali yükler getirmektedir. Bu bağlamda, sağlıksız gıdalardan alınacak vergilerin yanı sıra sağlıklı gıda olarak bilinen makarna, bulgur, bakliyat, bitkisel yağlardan da alınan vergilerin de düşürülmesinde ve teşvik edilmesinde büyük yarar vardır. Bu tür ürünlerin üzerindeki mali yük azaltıldığında, insanlar tüketim olarak bu tür sağlıklı ürünlere yönelecek ve sağlıklı beslenme için bir vesile oluşturacaktır.

Millî Gazete