19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Japonya ve Hawaii'de yanardağ hareketliliği

Son Güncelleme: 17 MAYIS 2018 - TSİ 10:25

Hawaii'de faaliyete geçen Kilauea Yanardağı’yla ilgili yeni bir uyarı geldi. Volkanbilimciler, yanardağın giderek hareketlendiği ve içindeki baskının arttığı bu nedenle dağın tam 3.6 kilometre yüksekliğe kadar lav püskürtebileceği uyarısında bulundular.

Hawaii ahalisi de, evlerinden çıkmaması konusunda uyarıldı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, bölge için havacılık alarm seviyesini ‘kırmızıya’ yükseltti.

Diğer taraftan, Japonya'nın Kyushu adasında bulunan Shinmoedake Volkanik Dağı yeniden harekete geçti. Yetkililer, pazartesi günü faaliyete geçen volkandan çıkan kül bulutlarının 4 bin 500 metreye ulaştığını kaydetti.

Yanardağ 2011'den bu yana ilk kez bu yıl mart ayında harekete geçmiş ve gökyüzünü kaplayan kül bulutları nedeniyle hava trafiğinde aksamalar yaşanmıştı.

Pasifik Ateş Çemberi'nde yer alan Japonya'daki volkanlarda meydana gelen patlamalar, depremler ve ölümcül olaylara neden oluyor. Ülkede yer alan bir başka yanardağ olan Io Dağı, 1768'den beri ilk kez bu yıl nisan ayında faaliyete geçerek korkuya sebep olmuştu. 2014'te, Nagano eyaletindeki ülkenin en yüksek ikinci yanardağı olan Otake Dağı'nda da beklenmedik bir patlama meydana gelmişti. 90 yıl içindeki en ölümcül patlamada 60 kişi hayatını kaybetmişti.

Hürriyet, Sabah