8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

ABD'de silah lobisi geri adım atmıyor

Son Güncelleme: 28 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:53

ABD'nin silah lobisilerinden olan Ulusal Silah Birliği (NRA), bireysel silahlanmaya daha sıkı denetim öngören yasa değişikliği taleplerini desteklemediğini açıkladı.

NRA sözcüsü Dana Loesch, NRA'nın silah yasasında değişiklik yapılması taleplerini desteklemediğini açıkladı. Dana Loesch NRA'in silah satın alabilmek için gerekli olan minimum yaş sınırının yükseltilmesini veya yarı otomatik silahların tam otomatik silahlara dönüştürülmesinde kullanılan donanımların yasaklanmasını desteklemediğini belirtti. Loesch "NRA hiçbir yasağı desteklemiyor" şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, yarı otomatik silahların daha seri ateş edebilmesini sağlayan donanımların yasaklanması çağrısını yapmıştı. Geçen Ekim ayında Las Vegas'ta 58 kişinin hayatına mal olan silahlı saldırıda bu şekilde tam otomatik silaha dönüştürülen silahlar kullanılmıştı. NRA'dan bu saldırının hemen ardından yapılan açıklamada, bu donanımların "ilave düzenlemelere tabi olması gerektiği" kaydedilmişti.

Boykot büyüyor

ABD'de silah lobisine karşı boykot ise büyüyor. Sosyal medyadaki boykot çağrıları üzerine ardı ardına çok sayıda firma NRA üyelerine özel indirimlere son verdiğini duyurdu.

Milliyet