22 Rebi'ül-evvel 1441 | 19 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrikli otoda beklenti şarj ve menzil

Son Güncelleme: 17 HAZİRAN 2019 - TSİ 09:37

Avrupa'da elektrikli otomobil pazarı büyüyor. Özellikle yüksek teşviklerin uygulandığı ülkelerde satışlar artıyor. Norveç, İngiltere, Almanya gibi... Türkiye'de ise teşviklere rağmen elektrikli otomobil satışları düşük seyrediyor.

2018'de sadece 155 adet elektrikli otomobil satıldı. 2019'un Ocak- Mayıs döneminde satılan elektrikli otomobil satışı 76 adet olarak gerçekleşti.

Bir araştırma, Türkiye'de satışların neden düşük olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Öncelikle ankete katılan her 10 kişinin 7'si "elektrikli otomobil satın almam" diyor. Bunun en büyük nedeni şarj istasyonu sayısının yetersiz olması. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu bu nedenle elektrikli otomobil tercih etmediğini söylüyor. Bu oran yüzde 77 gibi oldukça yüksek.

Katılımcıların yüzde 57'si elektrikli otomobil satın almamasının nedeni olarak araçların menzilinin düşük olmasını, yüzde 52'si de fiyatların pahalı olmasını gösteriyor. Ancak, düşük menzil sorunu çözüldüğünde durum değişiyor. Katılımcıların yüzde 78'i "elektrikli otomobilin menzili 500 km üzerine çıksa satın alır mıydınız?" sorusuna 'evet' cevabı veriyor.

Araştırma hibrit araçların elektrikli otomobillerden daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. Katılımcıların hibrit araç satın alma nedenleri arasında yüzde 94 ile düşük yakıt tüketimi, yüzde 86 ile çevreci, yüzde 49 ile konvansiyonel motorlara göre daha sessiz olması bulunuyor.

Kriterler değişti

Ankette en dikkat çekici gelişme otomobil tercihinde kriterlerin değişmesi oldu. Buna göre yakıt tüketimi yüzde 81 ile ilk sıraya yerleşti. Daha önce ilk sırada yer alan fiyat ve ödeme koşulları yüzde 57 ile ikinci sıraya geriledi.

Sabah