23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İstanbul'da pide fiyatları artacak

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2012 - TSİ 11:13

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, Ankara ve İzmir'de 300 gram pidenin geçen sene olduğu gibi 1 liradan satılmaya devam edileceğini; İstanbul'un da aralarında bulunduğu bazı illerde ise yüzde 10'u geçmeyen fiyat artışları yaşanabileceğini söyledi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, Ramazan ayında Türkiye genelinde uygulanacak pide fiyatları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Pide fiyatlarının 2010 ve 2011 yıllarında aynı uygulandığını hatırlatan Balcı, "2012 yılında da pide fiyatları geçen yılların pide fiyatlarına hemen hemen yakın olması ile birlikte, bazı illerdeki bu uzun süreç içerisinde işçi fiyatlarının artması ve girdilere gelen farklardan dolayı ufak da olsa bir değişiklik söz konusu olacaktır. Ancak, 2010 ile 2012 yılını kıyasladığımızda ciddi bir artış olmadığı görülecek." dedi. Ankara ve İzmir'de geçen sene olduğu gibi 300 gram pidenin 1 liradan satılmaya devam edeceğini belirten Balcı, İstanbul, Kocaeli ve Düzce gibi illerde ise yüzde 10'u geçmeyecek artışlar olacağını söyledi. Henüz fiyatın belirlenmediğini aktaran Balcı, "Tarifiler önümüzdeki hafta belli olacak." ifadesini kullandı.

Türk Gıda Kodeksi'ne göre ekmekte tuzun azaltılması ve 65 randımanlı unun kullanması uygulamasının 1 Temmuz'da başladığını hatırlatan Balcı, bu kurala uymayan işletmelere denetimlerde gerekli cezaların verileceğini söyledi. Sözkonusu uygulamanın ekmek için geçerli olduğunu hatırlatan Balcı, "Ancak bu olumlu gelişmeyi, fırıncı esnafımızın halk sağlığı açısından pidede de uygulamasını bekliyoruz. İlla yönetmelikte olması gerekmiyor." şeklinde konuştu.

Millî Gazete