12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'nin sığınmacı politikasına eleştiri

Son Güncelleme: 14 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:34

Uluslararası bir yardım kuruluşu, Libya'dan Avrupa'ya gitmeye çalışan sığınmacılar hakkındaki raporunu yayımladı. AB'nin "hatalı sığınmacı" politikasının hedef alındığı raporda, "AB üyesi ülkeler, sığınmacıların güvenli bir şekilde Avrupa'ya ulaşmasını sağlamalı, adil ve şeffaf bir iltica süreci hakkı tanımalı." ifadeleri yer aldı.

Raporda, Libya'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan sığınmacılar için durumun bir seçenek olmadığı, esasen "hayatta kalmak" için bir zorunluluk olduğu kaydedildi. Raporda, Avrupa'nın sığınmacıları Libya'da tutmaya çalışan politikalarının "hatalı ve başarısızlığa uğandı.

Avrupa'nın bu politikası sonucu daha fazla insanın suistimal ve istismara maruz kaldığı ve kalacağı belirtildi."Avrupa, savaş, zulüm ve fakirlikten kaçmaya çalışan sığınmacıların deneyimlerini göz ardı etmeye devam ederse, AB'nin sığınmacı politikası da başarısız olmaya devam edecektir." ifadeleri yer alan raporda, binlerce sığınmacının daha güvenliğe erişmek için çaba sarf ederken hayatını kaybedeceğine dikkat çekildi.

Dünya Bülteni