18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Fransa’da alzheimer köyü

Son Güncelleme: 11 HAZİRAN 2018 - TSİ 10:11

Fransa’da, Alzheimer hastalarını bir huzurevi binasına kapatmak yerine, onların son yıllarını güvenli ve geniş bir alanda çok daha özgürce geçirmeleri amacıyla İspanya sınırında, sırf onların ‘yaşayacağı’ bir köy tasarlandı.

Köy, Alzheimer hastalığı olanların daha mutlu bir hayat geçirmesi üzere tasarlandı. Fransa’nın İspanya sınırına yakın Dax bölgesinde inşası halen süren köyde toplam 120 hasta kalacak. Köyde aynı zamanda bakıcılar, gönüllüler ve bilim insanları hizmet verecek; süpermarket, kuaför, spor merkezi, lokanta ve kütüphane olacak. İkamet edenlerin güvenliğinin sağlanması için bölge duvarlarla çevrelenecek. Buradaki amaç, bir huzurevi binasında tutmak yerine Alzheimer hastalarına çok daha geniş hareket imkânı sunan bir yer oluşturmak. Fransa Alzheimer Derneği’nin başkanı Françoise Diris, projeyi, “Hastaların endişesinin azalacağını ve mutlu olacaklarını umuyoruz. Aynısı personel için de geçerli” diyerek özetledi.

Diris, Alzheimer hastalarının ailelerinin de ebeveynlerini huzurevi yerine bu köye bırakırken çok daha az suçluluk duyacaklarını düşündüğünü ifade etti. Köyün, Hollanda’daki bir örnek alınarak oluşturulduğu ifade edildi.

Hürriyet