17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

‘Antibiyotikte değil sağlığınızda ısrarcı olun’

Son Güncelleme: 16 OCAK 2018 - TSİ 10:01

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, dün bakanlıkta düzenlenen, “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Bilgilendirme Toplantısı”nda dünyada antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanılmasından kaynaklanan küresel bir tehdit oluştuğuna dikkati çekti.

Demircan, “Amerika’da her yıl 23 bin kişi, AB ülkelerinde ise 25 bin hasta dirençli bakteriler ve mikroorganizmalar üzerinden hayatını kaybetmektedir. Dünyada ise bu rakam 700 bine çıkıyor. 2050 yılında her yıl 10 milyon insanın antibiyotiğin yanlış kullanılması neticesinde öneceği görülmektedir” dedi.

Türkiye birinci

Demircan, Türkiye’nin antibiyotik tüketiminde 42 ülke arasında birinci, antibiyotik direnç oranı değerlerine göre ise 22 ülke arasından ikinci olduğunu bildirdi. Demircan, şunları kaydetti:

“Dünya Sağlık Örgütü ile antibiyotiği akılcı kullanma konusunda ülkemizin yaptığı çalışmalar, netice vermeye başladı. Farkındalık kampanyalarıyla antibiyotikler her 100 reçetenin 35’inde varken, 2016’da her 100 reçetenin 29’unda yer aldı. 2016 ile 2017’yi kıyasladığımızda antibiyotik satışlarında yüzde 8,5 oranında düşüş elde edildiğini görmekteyiz.”

Antibiyotiklere karşı olmadıklarını, antibiyotiğin sadece ihtiyaç durumunda kullanılması gereken bir silah olduğunu vurgulayan Demircan, “Bu mücadelede kazanılan başarıları yeterli görmüyoruz. Biz antibiyotiğe karşı değil, antibiyotiğin yanlış kullanılmasına karşıyız. O yüzden kampanya sloganını ‘Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun’ diye belirledik. Çünkü antibiyotiği akıllı kullanırsak, sağlığımızı korumuş olacağız” açıklamasında bulundu.

Milliyet