29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İşverenler araştırmaya açık gençler arıyor

Son Güncelleme: 19 ARALIK 2019 - TSİ 17:00

Türkiye’de 223 işverenin katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre iş dünyası gençlerin meraklı olmasını yabancı dil bilmesinden daha çok önemsiyor.

Türkiye'deki 223 işveren ile bin 878 yeni mezunun katıldığı bir araştırma iş dünyasının beklentileriyle ilgili ilginç veriler ortaya koydu. Buna göre sektör yeni istihdam edecek gençlerde öncelikle "sorumluluk sahibi" ve "araştırmacı, yenilikçi" olmasını bekliyor. Yabancı dil kriteri ise son sıralarda yer alıyor. İşverenler ayrıca gençlerin sosyal yönden gelişmiş olmalarını, inisiyatif kullanabilmelerini, teknolojik yenilikleri takip etmelerini, okurken her fırsatta çalışmalarını ve staj yapmış olmalarını da bekliyor.

İşverenlerin yüzde 48'i yeni mezunları "maddiyat odaklı", yüzde 42'si "sabırsız" buluyor. İşverenler yeni mezunlarda geliştirilmesi gerektiği düşünülen alanları ise sırasıyla şöyle sıralıyor: Yüzde 32'yle kendini ifade edebilmek, yüzde 30'la düzenli ve disiplinli yüzde 26'yla iyi bir şekilde sözlü ve yazılı iletişim kurabilmek yüzde 25'le kendine güvenmek, yüzde 24'le iş ve özel hata arasında denge kurabilmek yüzde 20 ile kendi potansiyelini keşfetmek.

Sabah