12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Amazon ormanları madenciliğe açılıyor

Son Güncelleme: 25 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:10

Brezilya Devlet Başkanı Temer, Amazonlar’daki 46 bin kilometrekarelik alanı maden faaliyetlerine açtı. Kararın Amazonlar’a yönelik 50 yılın en büyük saldırısı olduğu belirtiliyor

Brezilya’da hükümet, Amazonlar’da yer alan büyük bir doğal koruma alanını madencilik faaliyetlerine açtı. Devlet Başkanı Michel Temer, Ulusal Bakır ve İştirakler Rezervi (Renca) olarak bilinen koruma alanını madencilik faaliyetlerine açan bir kararname yayınladı. Brezilya, altın ve diğer madenler açısından zengin bir bölge olduğu düşünülen, Amapa ve Para eyaletleri arasındaki 46 bin kilometrekarelik alanı maden sahası olarak kullanacak.

Hükümet, söz konusu alanda yer alan dokuz özel koruma alanı ile burada yerlilere ait toprakların yasal olarak korunmaya devam edileceğini açıkladı. Madencilik ve Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kararnamenin amacı, her zaman sürdürülebilirlik kaidesine dayanarak yeni yatırımlar çekmek, ülkenin refahını, istihdamı ve toplumun gelirini artırmak” ifadelerine yer verildi.

Danimarka’dan büyük bir alan

Danimarka’nın yüzölçümünden daha büyük bir bölümü kapsayan alanın yüzde 30’unun madencilik faaliyetlerine açılacağı belirtildi. Muhalefet ve çevreci gruplar ise hükümetin planına tepki gösterdi. Muhalif senatörler kararı “Amazonlar’a yönelik son 50 yılın en büyük saldırısı” olarak yorumladı.

Milliyet