19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Depolarda patates fazlası var

Son Güncelleme: 20 MART 2018 - TSİ 10:01

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Niğde ve Nevşehir’de depolarda 350 - 400 bin ton patatesin alıcı beklediğini bildirerek, Patates tüketilmesi çağrısında bulundu. Tarım uzmanı Yıldırım ise üretimin planlanması gerektiğini söyledi.

TZOB patates tüketiminde askeri birlikler, hastaneler ve okulları işaret ederken, tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım ise tüketimden çok üretimi planlamanın gerektiğini belirterek, “Tüketerek bitiremeyiz” dedi.

"İhracatta zorluklar var"

Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım ise tüketimden çok üretimi planlamanın gerektiğini belirterek, “Tüketerek bitiremeyiz. Daha çok tüketmekten ziyade üretimi planlamalıyız” dedi.

Patates ve soğanın fiyatlar iyi olunca çok ekildiğini, bol ekimin ardından arz fazlası nedeniyle fiyatların düştüğünü ve ekimin azaldığını belirten Yıldırım, “Arz fazlasıyla fiyat düşüyor. Yoksa tüketimde artış ya da azalış yok. Bir sene patates el yakıyor diye, sonraki sene patates hayvan yemi oldu diye haber yapıyoruz” diye konuştu. Patateste ihracatın çoğunlukla Irak ve Suriye’ye yapıldığını, son yıllarda bunun da yapılamadığını kaydeden Yıldırım, “İhracat yapmak lazım. Fiyatının cazip hale gelmesi için destek verilebilir ve ihracatı artırılabilir” ifadesini kullandı.

Milliyet