13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrik kesilmeden mesajla uyarı yapılacak

Son Güncelleme: 31 MAYIS 2018 - TSİ 09:39

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, yeni bir yönetmelikle tüketicilere yönelik bazı düzenlemeler getirdi. Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri yönetmeliğine göre tüketicilere adres bilgilerini ve varsa telefon ve e-posta adreslerini tedarikçisine verme yükümlülüğü getirildi.

Böylece tüketiciler zamanında ödemedikleri borçlar nedeniyle elektrikleri kesilmeden önce hem yazılı hem de SMS, e-posta gibi iletişim kanallarıyla da bilgilendirilmek zorunda olacak.

Düzenlemeyle, tüketimi düşük serbest tüketicinin ikili anlaşmanın kurulduğu ya da yenilendiği tarihten itibaren 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cayma bedeli ödemeksizin telefonla, e-postayla veya yazılı olarak bildirim yapmak suretiyle anlaşmadan cayma hakkına sahip olabilecek.

Perakende satış sözleşmesi kapsamında; perakende satış sözleşmesi başvurusu sonuçlandırma süresi 1 güne, elektriğin bağlanması süresi imar alanı içersinde 24 saate, imar alanı dışında kullanım yerleri için ise 48 saate düşürüldü.

Tüketicinin kusuru dışında herhangi bir nedenle sayacın eksik tüketim kaydetmesi halinde tüketici adına düzenlenen faturalarda esas alınan süre 12 aydan 180 güne düşürüldü.

Tedarikçiye ilk 5 sırada yer alan şikayet konularına ait özet raporu internet sitesinde yayımlaması yükümlülüğü getirildi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Tüketicilerimizin hakları konusunda bilgilendirilmesine, bilinçlendirilmesine büyük önem veriyoruz. Bütün işlemler daha hızlı ve daha kolay olmalı” dedi.

Hürriyet