23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Çocuğa verilen özgürlük fayda değil zarar verir

Son Güncelleme: 1 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:00

Çocuk Gelişimi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, tatilde çok geç yatan, sabah çok geç kalkan, geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başından ayrılmayan çocuğun beden sağlığını kaybedebileceğini söyledi.
Koçer anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu. Tatil döneminde evde uygulanan kuralların esnetilebileceğini, yok sayılabileceğini ya da yeni kuralların konulabileceğini hatta anne-baba çalışıyor ve çocuğun sorumluluğu büyük ebeveynlerdeyse kuralların geçersiz hale bile gelebileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Koçer, tatil döneminde çok geç yatan, sabah çok geç kalkan, geç saatlere kadar televizyon izleyen ya da bilgisayar başından ayrılmayan çocuğun beden sağlığının da olumsuz etkilenebileceğini söyledi. Koçer sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle okul öncesi ve ilköğretim ilk kademedeki çocukların kendilerini güvende hissetmeleri ve hayatlarında disiplin oluşturabilmeleri açısından kurallara ihtiyaç vardır. Tatil dönemlerinde çocuklara sonsuz özgürlük tanımak ve her dediklerini yapmak, çocuk merkezli aile haline gelmek çocuğa fayda değil aksine zarar verir.”
Beslenmeye dikkat
“Beslenme konusuna özellikle dikkat edilmeli, rutin zamanlarda yenilip-içilmesine izin verilmeyen sağlıksız gıdalara çocukların yönlenmesi önlenmeli” diyen Koçer, yatış saatinin de özellikle ilköğretime kadar en fazla yarım saat geciktirilebileceğini söyledi.

Milli Gazete