3 Cemaziyelahir 1439 | 19 Şubat 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Dijital vatandaş’ dönemi başladı

Son Güncelleme: 6 EYLÜL 2017 - TSİ 10:59

İnsanlar artık yüz yüze etkileşimden çok çevrimiçi ortamlarda iletişime geçmeye başladı. Bu da iyi bir dijital vatandaş olma algısını, yani gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamda da hak, hukuk ve sorumluluklar çerçevesinde etik algısını da gözeterek hareket etme ihtiyacını doğurdu.

BTK, ‘iyi bir dijital vatandaş’ olmanın kurallarını açıkladı. BTK, interneti doğru, etkili ve etik kullanma becerisinin kişinin iyi bir “dijital vatandaş” olduğunuzun delili olduğuna dikkat çekti. BTK, iyi bir dijital vatandaş olmanın kurallarını şöyle açıkladı: “İlk olarak internete her an erişebilme ve arama motorlarını etkin kullanabilme imkânına sahip olmalısınız. İnternette bulduğumuz her bilgiye eleştirel bir gözle bakmalı ve en az 3 kaynaktan kontrol etmelisiniz. İnternette alışveriş yapma ve bankacılık hizmetlerinden yararlanma konusunda yeterli bilgiye sahip olup olmadığınızı bilmelisiniz. Bilgiye ulaştığınız veya gezindiğiniz siteleri iyi tanımalısınız. En önemli kural şudur; gerçek hayatta yapmayacağınız hiçbir şeyi, internetteyken de yapmayın.”

 

İnternette hırsız duruma düşmeyin

Açıklamada, internetten bir bilginin herkese açık veya kopyalanabilir olmasının, onun çalınabilecek anlamına gelmeyeceği vurgulandı. Açıklamada, “Hırsız durumuna düşmemek için kullandığınız her bilginin kaynağını belirtmeyi ihmal etmeyin. Dijital araçları kullanırken ahlaki olarak doğru kararlar alabilmenin yanında, başkalarına zarar vermekten de özenle kaçınmalısınız. Herhangi bir platformda görüş bildirirken veya yorum yaparken tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi saygılı olmalısınız. İnternet ortamında işlenen suçlar ve mücadele yöntemlerine karşı bilinçli olmalısınız. Unutmayın, bilgileriniz size özel ve kişiseldir.”

 

Teknolojinin size hükmetmesine izin vermeyin

“Güvenliğiniz için güçlü şifreler kullanın ve özel bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayın. Çevrimiçi teknolojileri kullanırken, bu teknolojilerin size hükmetmesine izin vermeyin. Zamanı verimli kullanın, zamanı belirleyin. Böylelikle olası sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskiniz de minimum seviyeye inecektir. Beyaz bir kâğıda mürekkepli kalem ile yazdığınız yazıyı kolayca silebilir misiniz? Tıpkı bunun gibi internette yaptığınız her paylaşım ardınızda silinmez izler bırakacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak çocuklarınızı ve kendinizi internetin tehlikelerinden koruyabilmelisiniz. Son olarak internete bağımlı olmayın, sadece bağlanın.”

 

Milli gazete

Etiketler: Dijital vatandaş