24 Cemaziyelevvel 1441 | 19 Ocak 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sağlıklı gelecek "beslenme çantası"nda gizli

Son Güncelleme: 20 EYLÜL 2014 - TSİ 10:37

Okul sıralarında kazanılan beslenme alışkanlıkları, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak birçok sağlık sorununa da engel oluyor

Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayan çocuklar, zihinsel ve fiziksel olarak daha güçlü oluyor, obezite ve bunun yol açacağı diyabet, hipertansiyon ve kalp damar hastalıklarından korunuyor.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Nil Hıdır, yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte tüm okullarda "Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin artırılması" konularında eğitim vermeye başladıklarını anlattı.

Hıdır: "Okula yeni başlayan çocuklarımıza günün en önemli öğünü olan kahvaltının önemini anlatıp ömür boyu sürecek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaya çalışıyoruz" dedi.

Yeterli ve dengeli beslenme için süt ve ürünleri, et, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyve, ekmek ve tahılların tüketilmesi gerektiğine işaret eden Hıdır, okula götürülen beslenme çantasının bu besinlerden seçilerek hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca çocuğun gün içinde yeteri kadar su tüketebilmesi için mutlaka yanına su verilmelidir. Başta gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi içeceklerden kaçınılmalıdır." açıklamasında bulundu.

AA