15 Rebi'ül-evvel 1441 | 12 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Baharat ve şifalı bitki fiyatları 10 yılın zirvesinde

Son Güncelleme: 10 ARALIK 2015 - TSİ 10:36

Baharat ve şifalı bitkilerde fiyatlar son 10 yılın zirvesine oturdu. Rekor fiyat artışı kilosu 45 liradan 120 liraya yükselen ıhlamurda görülürken, birçok ürünün fiyatı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artış gösterdi.

Dünyada oluşan kuralık, kasırga ve seller nedeniyle baharat ve şifalı bitki rekoltesinde düşüş yaşandığını belirten Birleşmiş Aktar Baharatçı ve Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Dönmez, bu nedenle fiyatların rekor seviyelere ulaştığını vurguladı. Şifalı bitkilerde rekor fiyat artışı kilosu 45 liradan 120 liraya çıkan ıhlamurda olurken, birçok ürünün fiyatı yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttı.

Fiyat artışını değerlendiren Tevfik Dönmez, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde dünyada küresel etkiyle bütün gıda ürünlerinde olduğu gibi baharat ve şifalı bitki fiyatlarında da zirveyi gördüklerini ve genel olarak fiyatlarda son on yılın en yüksek seviyelerine gelindiğini kaydetti. Dönmez, bu yıl ise dünyada emtia fiyatlarının düşüşe geçtiğini, ancak Türkiye'deki siyasi belirsizlik nedeniyle son 6 ayda fiyatlarda artış baskısının devam ettiğini vurguladı.

Baharat ve şifalı bitki fiyatlarının son birkaç yılda ürün bazında ortalama yüzde 30-40 arasında yükseldiğine işaret eden Dönmez, sektörün en hareketli sezonu olan kış aylarında fiyatların yine yüksek seyredeceğini kaydetti. Doların düşeceği beklentisiyle genelde toptancı ve üreticilerin alımlarını kısmen durdurduğunu dile getiren Dönmez, dolayısıyla ithal malların pazar arzında ciddi boşluk yaşandığını vurguladı.

Dünya