8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Portekiz'den AB'nin mülteci politikasına eleştiri

Son Güncelleme: 22 ŞUBAT 2018 - TSİ 09:43

AB’nin 2015’te patlak veren mülteci krizine yönelik politikalarını değerlendiren Portekiz milletvekili Gomes, “AB mülteci sorunuyla çok kötü bir şekilde baş etti. Avrupa’nın temel değerlerine ve ulusal değerlere ihanet etti” dedi.

AB’nin mülteci politikasının başarısızlığının önde gelen nedenlerinden birinin üye ülkeler arasındaki farklılıklar olduğunu kaydeden Gomes, Avrupa Konseyinin İtalya ve Yunanistan’dan 160 bin sığınmacıyı zorunlu kota sistemi uyarınca üye ülkelere yerleştirme kararının doğru bir karar olduğunu söyledi.

Gomes, Vişegrad ülkelerinin Avusturya’nın liderliğinde yabancı düşmanlığını körükleyen söylemler ve Avrupa karşıtı tutum takındığını hatırlattı. Gomes, mültecileri kabul eden ülkelerde bile tezat politikaların oluştuğuna dikkati çekerek Almanya’nın bir taraftan 1 milyona yakın mülteciye kapısını açarken diğer taraftan Schengen sistemini askıya alan ilk ülke olmasının anlaşılmaz bir durum ortaya çıkardığını söyledi.

Göçün toplumlar için çok fayda sağlayabileceğini vurgulayan Gomes, kendi ülkesi Portekiz’in mültecilere kabul edebildiği oranda kapılarını açtığını belirterek “Göç karşıtlığı Popülizmden ibarettir ve bana göre çok çirkin bir hadisedir” diye konuştu. Gomes, “Esas kriz bizim değerlerimizi vurdu. Bizim savaştan, kaçan sığınmacılarla baş etme şeklimiz bir krizi ortaya çıkardı” ifadesini kullandı ve AB’nin iç ve dış politikalarını bu çerçevede gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı. Birçok ülkelinin mültecilere ilişkin yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmediğini kaydeden Gomes, “AB ciddi anlamda başarısızlık gösteriyor. Ben bir Avrupalı olarak AB’nin mülteci politikasından ve bulunduğumuz durumdan utanç duyuyorum” dedi.

Milli Gazete