20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Sismik gemiler Mersin'de petrol ve doğalgaz arayacak

Son Güncelleme: 27 KASIM 2018 - TSİ 11:28

Petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri kapsamında Fatih gemisi ile derin deniz sondajı yapan Türkiye, Mersin açıklarında sığ deniz sondaj faaliyetlerine başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu Akdeniz’de sahip olunan ruhsat alanları içinde ilk olarak iki adet sığ deniz arama kuyusu kazacaklarını belirterek, “Kazdığımız kuyularda petrol ya da doğalgaz bulana değin asla durmayacağız” dedi.

Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa gemileriyle sismik arama faaliyetleri yaptıklarını anımsatan Fatih Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fatih ve envanterimize kattığımız, aralıkta ülkemize gelip Karadeniz’de sondaj faaliyetlerine başlayacak olan ikinci gemimizle derin ve ultra derin deniz sondaj çalışmalarımızı ve son olarak da bugün de sığ deniz sondaj hamlemizi yapıyoruz. Sığ denizdeki sondaj çalışmalarımız, projenin ihtiyaçlarına uygun olarak 101 metre ve 90 metre su derinliklerinde çalışabilecek sondaj platformumuzla gerçekleştireceğiz. Doğu Akdeniz’de sahip olduğumuz ruhsat alanları içerisinde ilk olarak iki adet sığ deniz arama kuyusu kazacağız. Tamamı Türk mühendisler tarafından tasarlanmış ve planlanmış bu kuyularımızdan sonra da, sonuç ne olursa olsun, sondaja devam edeceğiz. Kazdığımız kuyularda petrol ya da doğal gaz bulana değin durmayacağız.”

Milliyet