25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Türk polisi ''milli tabanca'' kullanacak

Son Güncelleme: 7 NİSAN 2012 - TSİ 10:30

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, milli tabanca için işbirliği protokolü imzaladı.
Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndaki tören öncesinde, müsteşarlığın kuruluş amacının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) modernizasyon ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu ama zaman içinde silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına benzer projeleri olan diğer güvenlik kuruluşlarıyla da çalışmaya başladıklarını söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğüyle de çalışmaları olduğunu anlatan Bayar, Türkiye'nin hafif tabanca üretimi konusunda iyi bir sanayi alt yapısı oluşturduğunu, güvenlik kuruluşlarının birçok ihtiyacını da yerli imalatçılardan karşıladığını dile getirdi.
Bayar, imzalanacak protokol ile modern, günün ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek, hafif ve yüksek atış kabiliyetinde, dünyada marka olmuş rakipleriyle boy ölçüşecek, uluslararası marka olacak bir yerli tabancayı, hatta bir silah ailesini geliştirmek istediklerini bildirdi.
Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar da emniyet teşkilatı olarak böyle bir ihtiyaçları olduğunu belirterek, emniyet mensuplarının 167 yıllık sürede, yüzlerce çeşit tabanca kullandığını ifade etti.
Silah ve Mühimmat Projeleri Grup Müdürü Gökhan Altın da müsteşarlık ve yapılan projeler hakkında bilgi verdi.
Altın, bugün imzalanan protokolün öncelikli amacının Türk polisinin operasyonel ihtiyaçlarını karşılayacak, dünya çapında marka olabilecek modern bir milli tabancanın yurt içinde geliştirilmesi olduğunu dile getirdi.
Mili gazete