17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Piknik sezonu açıldı, KKKA riski arttı

Son Güncelleme: 9 NİSAN 2013 - TSİ 12:28

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Sancak, kenelerin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını bulaştırma döneminin nisanda başlayıp eylüle kadar devam ettiğini belirterek, insanların kenelerle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyledi. 
Sancak, yaptığı açıklamada, keneler için yaz ve kış ayrımı yapıldığını ifade ederek, KKKA virüsünü yaz kenesigillerinden "Hyalomma" cinsinin taşıdığını anlattı. 
 Hastalığı bulaştıran kene türünün kırsal kesimlerde ve yaban hayvanlarının bol olduğu alanlarda yaygın olduğunu vurgulayan Sancak, "Bu keneler, bozkır ve diğer iklim alanlarının kesişme bölgelerini tercih eder. Nisan ve mayıs bu kene türü için aktivitenin arttığı bir dönemdir. Kenelerin KKKA hastalığını bulaştırma dönemleri nisanda başlayıp eylüle kadar sürmektedir" ifadesini kullandı. 
 Sancak, kenelerle karşılaşma ve ısırılma tehlikesinin herkes için muhtemel olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: 
"Tarımsal faaliyetler sırasında, bir piknikte ya da evimizde beslediğimiz bir canlı aracılığıyla keneyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu durumlardan ötürü kenelerle yaşamayı mutlaka öğrenmeliyiz. Kenelerin tamamen yok edilmesi mümkün değildir çünkü bu canlılar, meskenlerde, çalılıklarda, büyük ve küçükbaş hayvanların kılları arasında, yaban hayvanlarında ve bitkilerin üzerlerinde bulunabilirler. 
Keneleri yok edebilmek için doğayı yok etmek gerekir ki bu da mümkün değildir." 
KKKA virüsünü bulaştıran kenelerin, "tifüs, tularemi ve lyme" gibi hastalıklara da sebep olabildiğini aktaran Sancak, ilaçlamanın kalıcı çözüm sunmadığını belirtti. 

Milli Gazete