2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakan Müslümanları sınırdışı edilecek

Son Güncelleme: 13 TEMMUZ 2012 - TSİ 16:42

Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar'da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyüyor. Çetelerin son saldırılarıyla bir kez daha katliamlar yaşayan, uzun yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan Arakanlar, şimdi de topluca sürgün edilme tehlikesiyle karşı karşıya..
Myanmar Devlet Başkanı Thein, Arakan Müslümanlarının ülkeden sınırdışı edilmesi ve Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen mülteci kamplarına gönderilmesi gerektiğini söyledi.
Eski cunta lideri, dünyanın en çok baskı gören azınlıkların biri olan Arakan Müslümanları için bu sürgünü "tek çözüm" olarak niteledi. Myanmar lideri, bir milyondan fazla Arakanlı'yı, "herhangi bir üçüncü ülkenin kabul etmesi durumunda" göndereceklerini söyledi, "Bu bizi düşündüğümüz çözüm yolu" dedi.
Birleşmiş Milletler Mülteci Komsiyonu, Perşembe günü yaptığı açıklamada Myanmar Devlet Başkanı'nın yaptığı sınır dışı etme önerisinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
Komisyon Başkanı Antonio Guterres, Devlet Başkanı'nın mülteci kamplarına yerleştirme fikrinin sadece ağır şartlarda ve mecbur kalındıkça yaralanıldığını söyledi..
BM yıllardır ayrımcılığı uğrayan, hareket ve arazi hakları kısıtlanan, eğitim ve kamu hizmetlerine ulaşamayan Arakan halkının vatansız bırakıldığına dikkat çekti.
Dünya bülteni