21 Ramazan 1440 | 26 Mayıs 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Market poşeti ücretli olacak

Son Güncelleme: 14 KASIM 2018 - TSİ 09:45

Marketlerde poşetin parayla satılmasını içeren atık yönetmeliği kanun teklifi Meclis'e sunuldu.

Teklifin dikkat çeken hükümlerinden bazıları şöyle:

Kalıcı çevre kirliliğe sebep olan plastik poşet ve ambalajlar, kullanımlarının azaltılması için paralı olacak. Müşterisine bedava poşet veren işletmelere de satış alanının her bir metrekaresi için 10 lira ceza kesilecek. Her bir poşetin satış fiyatı 25 kuruşun altında olmamak üzere belirlenecek ve yıllık olarak güncellenecek.

Yapı müteahhitleri yeterliliklerine ve ihtisas alanlarına göre sınıflandırılması için bakanlığa yetki verilecek. Yenilenebilir enerji tesisleri, su alanlarına da yapılabilecek. Anayasa Mahkemesinin bu yılın başında iptal ettiği hükümler doğrultusunda 6306 Sayılı Afat Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunda bazı değişiklikler öngörülüyor.

2018 yılında egzoz muayenesini yaptırmayan araçlara bin 250 lira; egzoz emisyon ölçüm sonucu sınır değerin üzerinde çıkanlara ise 2 bin 500 lira ceza verilmesi öngörülüyor.

Plastik ambalaj atıkları başta olmak üzere içecek ambalaj atıklarının etkin bir şekilde toplanabilmesi için zorunlu depozitoya tabi tutulacak. Satıcılar da boş ambalajların toplanmasından sorumlu olacak.

Hürriyet