18 Muharrem 1441 | 17 Eylül 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Hızlı büyüyen şirketlerin başarı sırrı

Son Güncelleme: 21 MAYIS 2019 - TSİ 09:46

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin yüzde 90’ı yeni istihdamla büyümek istiyor. “Türkiye 100” listesindeki şirketlerde üniversiteli oranı ve hizmet içi eğitim dikkat çekiyor.

Çalışanlarına müstakbel ortak olarak bakan “Türkiye 100” şirketlerinde aile ortaklıklarının ağırlığı devam ederken, yüzde 63’ü ihracatla döviz kazanıyor.

Hızlı büyüyen şirketlerin yüzde 23’ü İstanbul’da faaliyet gösteriyor. Türkiye 100 listesinde 36 farklı sektörden şirket bulunuyor. “Türkiye 100” listesindeki şirketlerde nihai karar merci konumundaki kişilerin eğitim seviyeleri nispeten yüksek. Türkiye 100 listesindeki 79 şirketin en yetkili kişileri üniversite ve üzeri eğitim seviyesine sahip. Beş şirketin tepesinde ise ilkokul mezunları var.

Şirketlerin yüzde 77’si çalışanlarının niteliklerini artırmaya yönelik kurum içi veya kurum dışı eğitim faaliyetleri düzenlediklerini belirtti. Bu 77 şirketin 21’i, çalışanlarının teknik eğitimlerin yanı sıra sosyal becerilere yönelik eğitimlerden de yararlanmalarına imkan tanıdığını ifade ediyor.

İlk 100’de, çalışanlarının kendi işlerini kurmasına yardımcı olan şirket sayısı 35. Bu şirketler, çalışanlarının kurduğu işletmelere, müşterilerle tanıştırma ve mentorluğun yanı sıra alım yapıp yatırımda da bulunuyorlar. Bir anlamda kendi içlerinden çıkan şirketlerle iş yapıp alanlarını genişletiyorlar.

Türkiye 100 şirketlerinin yüzde 63’ü ihracat yapıyor. İhracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı Almanya alırken, diğer ülkeler arasında Polonya, Rusya, Azerbaycan, Irak, Türkmenistan var.

Milliyet