17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

60 yaş üstünde tansiyon sınırı değişti

Son Güncelleme: 21 OCAK 2014 - TSİ 11:35

Hipertansiyon konusunda uzmanların yol haritası olarak gördüğü Birleşik Ulusal Komite 8’in (JNC 8) son raporuna göre, 60 yaş üzerindeki bireyler için büyük tansiyonda 150, küçük tansiyonda 90 değerlerinin üstü tehlikeli olarak kabul edilecek ve kan basıncı bu değerler üzerinde olan kişilere tedavi verilecek.

Gazi Üniversitesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Kadriye Altok, yaptığı açıklamada, hipertansiyon ya da kan basıncı yüksekliğinin erişkin nüfusta, kan basıncı ölçüm değerinin büyük tansiyonda 140, küçük tansiyonda 90 mm Hg’nin üzerinde olması anlamına geldiğini belirterek, Türkiye’de erişkin nüfus değerlendirildiğinde, yaklaşık her 10 kişiden 3’ünün hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi. Bunun da Türkiye’de yaklaşık 18 milyon kadar hipertansif bireye denk geldiğini anlatan Altok, kan basıncının ilerleyen yaşla birlikte yükseldiğini söyledi.

Tuzdan, sigaraya, kafeinden, egzersize yaşam tarzı değişikliği şart

Hipertansiyon tedavisinde öncelikle yaşam tarzı değişikliğinin uygulanması gerektiğini vurgulayan Altok, şu önerilerde bulundu: ‘’Turşu, pastırma, zeytin, hazır ve işlenmiş gıdalar gibi tuz içeriği yüksek ürünlerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerekir, yemeklerin az tuzlu, salataların tuz eklemeden tüketilmesi daha uygundur. Ekmeğin tam tahıllı, kepekli ama tuzsuz olanları tercih edilmelidir.

Millî Gazete