10 Ramazan 1439 | 25 Mayıs 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Doluya karşı ilginç önlemler

Son Güncelleme: 23 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:28

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günlerdir uyarısı yapılan sağanak dün İstanbul genelinde etkili oldu. Şiddetli yağış, tüm ilçelerde etkisini hissettirirken, belediye ve AFAD ekipleri de acil müdahale amacıyla hazır bekletildi.

Elektrik yüklü bulutlara karşı önlem alınması nedeniyle de Atatürk Havalimanı’na inecek uçaklarda kısa süreli gecikmeler yaşandı. Belediye ekipleri de vatandaşlar gibi, teyakkuz halindeydi.

Tramvaya kum torbaları

Eminönü ve Unkapanı’nda ekipler, altgeçit, metro istasyonları gibi noktalarda beklerken, Unkapanı altgeçidinde biriken yağmur suları su pompasıyla tahliye edildi.

Belediye ekipleri, Eminönü’ndeki tramvay altgeçitlerine sel sularının basmaması için kum torbaları koydu. Yan yana dizilen torbalarla sel sularına karşı set oluşturuldu. Vatandaşların önlemleri de daha çok ev, iş yeri ve araçlarının zarar görmemesi içindi.

Otoparklar doldu

Dolu uyarısının ardından yaklaşık 1 ay önce doludan zarar gören Anadolu yakası sakinlerini araçlarını halı ve kilimlerle korumaya aldı. Sokaklar halı, kilim ve kartonlar, hatta güneşliklerle örtülü araçlarla doldu. İstanbul’un genelinde katlı otoparklarda büyük yoğunluk yaşandı. Bazı katlı otoparklar dün geceden kapılarını kapattı.

 

Özellikle lüks otomobil satan galericiler, araçların doludan ve olası fırtınadan zarar görmemesi için tedbir aldı. Kimisi araçlarını balonlu naylon ile kapladıktan sonra ön ve arka camlarının üzerine paspas ve strafor koyarken, bazı araç sahipleri de otomobillerinin üzerlerini battaniye, halı, kilim vs. ile kapattı.

Sigortacılardan uyarı mesajı

Son dönemde arka arkaya yaşanan sıra dışı meteorolojik olaylar başta sigorta şirketleri olmak üzere pek çok sektöre yeni dinamikler kazandırdı. Yağmur ve dolu afetlerinin uzun vadeli tahminlere göre artarak devam edecek olması büyük şirketlerde yeni uygulamaları devreye soktu.

Kimi şirket meteoroloji mühendisi istihdamına başlarken, kimi afet birimleri oluşturarak müşterileriyle yeni iletişim modelleri geliştirmeye başladı. Ancak son yaşanan iki yağmur ve fırtınada yaklaşık 800 milyon liralık bir faturayla karşılaşan sigorta şirketlerinin dünkü tutumu özellikle İstanbul'da panik havasına neden oldu.

Müşterilerine SMS ve mail yollayan şirketler, "Olası su baskını, sel ve dolu tehlikesine karşı gerekli tedbirleri alınız. Aracınızı mümkünse kapalı otoparka bırakınız" mesajı attı.

Sadece sigorta şirketleri değil, havayolu, otomotiv ve lojistik şirketleri müşterilerine uyarı üstüne uyarı mesajları attı.

Fırtına megakenti teğet geçti

Hafta başından bu yana İstanbul’u alarma geçiren sağanak yağış megakenti değil, Marmara Bölgesi’ni vurdu. Bölgede etkili olan sağanak ile beraberindeki fırtına nedeniyle birçok ilde ev ve işyerlerini su bastı.

Balıkesir ve ilçelerinde, tarım arazileriyle bazı ev ve iş yerlerinin alt katlarını su bastı. Yalova ve Bursa’nın Karacabey ilçesinde de sağanak yağış nedeniyle yollar göle döndü. Belediye ekipleri iş makinalarıyla yollarda biriken suları tahliye etti. Kocaeli ve Sakarya’da sağanak yağıştan nasibini alan iller oldu. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde iş yerlerini, evlerin zemin katlarını ve alt geçitleri su basarken, alt geçitlerde mahsur kalan araçları itfaiye kurtarıldı. D-100 karayolu Sapanca kavşağını kullanan sürücülerde sularla kaplanan yolda güçlükle ilerledi.

Metrekareye 90 kilogram

Bartına bağlı Kurucaşile ilçesinde ise 1 saatte metrekareye 90 kilogram yağış düştü. 2 saat boyunca etkili olan sağanak yağmur nedeniyle dereler taştı, 20 dükkân sular altında kaldı.

Milliyet, Sabah

Etiketler: dolu önlemleri