2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yağışlar 10 gün daha sürecek!

Son Güncelleme: 6 HAZİRAN 2014 - TSİ 16:37

Haziranın ilk 2 haftasında kuzey ve batı bölgelerde yağışlar mevsim normallerinin üzerinde, güneydoğuda ise normal gerçekleşecek. 3. ve 4. haftalarda ise yağışların etkisi azalacak

Türkiye’yi etkisi altına alan yağışlar haziran ortasına kadar devam edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, haziranın ilk 2 haftasında yurdun kuzey ve batı bölgelerinde yağışların uzun yıllar haziran ortalamalarının üzerinde, Güneydoğu kesimlerinde ise normalleri civarında gerçekleşecek. Haziran’ın 3. ve 4. haftalarında ise ülke genelinde yağışların etkisini azaltacağı ve mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği bekleniyor.  Hava sıcaklıklarının bu ayın ilk 2 haftasında yağışlar sebebiyle ülkenin iç ve güneybatı kesimlerinde haziran ayı normallerinin 1 ila 2 derece altında, 3. ve 4. haftalarda ise artarak mevsim normalleri civarında seyretmesi öngörülüyor.

Yetkililer, gök gürültülü sağanakların sebep olabileceği yıldırım, dolu, kısa sürede fazla miktarda yağış, su baskınları ve ani sel, kısa süreli fırtına gibi riskler sebebiyle vatandaşlar ile ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları, ayrıca yayınlanan güncel tahmin ve uyarıları yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulundu.

İstanbul’da geceyi şimşekler aydınlattı

Yurt genelinde yağışlar devam ederken dün İstanbul’da saat 01.00 sıralarında sağanak yağmur etkili oldu. Yağış sırasında, şehrin birçok yerinde peş peşe şimşek çaktı. Boğaziçi Köprüsü üzerinde çakan şimşekler, adeta İstanbul’u aydınlattı. Yaklaşık yarım saat boyunca devam eden görsel şölen boğazda kartpostallık görüntüler oluşturdu.

Türkiye sular altında

Yurdun dört bir yanında etkili olan yağmur hayatı felç etti. Bursa’da heyelan meydana gelirken, Çorlu’da metrekareye 55 kg yağış düştüğü saptandı 

  • Bursa’da Doğancı Barajı yakınında yağışın etkisiyle heyelan oluştu. Heyelan sırasında yola kaya parçaları düştü. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ve karayolları ekipleri çevre güvenliğini aldı. Trafik yaklaşık 1 saat boyunca tek  şeritten verildi.
  • Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, iki gündür aralıklarla süren yağmur nedeniyle metrekareye 55 kilogram yağış düştü, cadde ve sokaklar göle döndü.
  • Sıcaklığın 30 derecelerde seyrettiği Gaziantep’te, dün saat 16.30 sıralarında aniden dolu yağışı başladı. Yaklaşık 10 dakika süren yağış nedeniyle yerler beyaza büründü.
  • Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı dünyaca ünlü Patara’da, önceki gün başlayan fırtına nedeniyle elektriklerin kesilmesinin ardından motopomplar çalışmayınca 40’a yakın otel ile 20 restoran susuz kaldı.

 Milliyet