15 Rebi'ül-evvel 1441 | 12 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

"Reklamlarda hedef kitle artık çocuklar"

Son Güncelleme: 19 AĞUSTOS 2015 - TSİ 15:15

Selçuk Üniversitesi (SÜ) İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Reklam Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Altunbaş, reklamlarda çocukların kullanımının yüzde 90 arttığını, bunun sebebinin 2000'li yıllarda doğan çocukların teknolojiyle iç içe yetişmesi olduğunu belirterek, "Şu an reklamlarla etkilenen ve paraları alınan kitle çocuklardır" dedi.

Doç. Dr. Altunbaş, firmaların; pazarlama, iletişim, reklam, halkla ilişkiler, medya ve marka stratejilerinin değiştiğini söyledi. Her ürünün yüzlerce benzer rakibi ve muadili ortaya çıktığını ifade eden Altunbaş, reklamda pazardan pay alma ve bunu yönetmenin her geçen gün daha da zorlaştığını bildirdi.

Doç. Dr. Altunbaş, reklamlarda, çocukların, hem kendilerine hem de ebeveynlere yönelik ürün ve hizmetlerde kullanıldığını aktardı.

Yapılan araştırmalara göre çocukların yüzde 66,4'ünün alışveriş sürecinin farkında olduğuna dikkati çeken Altunbaş, şöyle devam etti:

"Çocuklar, karar alma sürecinde daha etkin oldukları için alışverişe dahil ediliyor. Birlikte yapılan alışverişlerde çocuklar, ailenin genel satın alma kararlarına güçlü şekilde etki ediyor. Artık nerede alışveriş yapılacağını, ne yemek yenileceğine, hangi marka kullanılacağına ailede çocuk karar veriyor. Bunda, çocukların teknolojiyle iç içe olması ve artık reklamların sadece çocukları etkilemeye yönelik çalışmasının büyük katkısı var."

Millî Gazete