28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Ekmeğe gizli zam geliyor

Son Güncelleme: 6 OCAK 2012 - TSİ 11:41

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği” ekmekte gizli zammın kapısını açtı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre ekmeğin tuz oranı düşürülüp, kepek oranı artırılırken gramajı da 300 gramdan 250 grama düşürüldü. Bugüne kadar 300 gramı 80 kuruşa satılan ekmeğin, 250 gram olarak yine 80 kuruştan satışının önü açıldı.
Tebliğ kapsamında yer alan ürünler ağırlıkça artı, eksi yüzde 3 tolerans değeriyle üretilecek. Ancak ağırlık kontrolü amacıyla yapılan resmi denetimlerde, alınan numunelerin ortalama ağırlığı, denetime konu olan ürünün bu tebliğ kapsamında üretimine izin verilen ağırlığından en fazla yüzde 1 kadar eksik olabilecek.
Şubatta ekmek 250 gram
Tebliğe göre gramaj uygulaması şubat ayı başında, tuz ve kepek uygulaması ise temmuz ayında yürürlüğe girecek.
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı ise ekmekte yeni düzenlemenin ardından ekmek fiyatında kesinlikle olumsuz bir değişikliğin söz konusu olmadığını savunarak şunları söyledi:
“Ekmeğin kilogram fiyatının ülke genelinde uygulanan 2 lira 85 kuruşun üzerinde olması söz konusu değil. Gramın düşmesiyle birlikte fiyat da düşmüş olacak. Bugün Ankara’da ekmeğin 300 gramı 80 kuruşsa, 250 grama düşmesiyle birlikte 60 - 70 kuruşa düşmüş olacak.”
MİLLİYET