9 Şevval 1439 | 23 Haziran 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İrma adaları yuttu

Son Güncelleme: 8 EYLÜL 2017 - TSİ 10:46

Saatte 300 km hızla esti, iki Karayip adasını enkaza çevirdi... İrma, şimdiden 14 kişinin ölümüne neden oldu. “Tarih kitaplarına geçecek” denilen kasırga 37 milyon kişiyi etkileyebilir

ABD, 47 kişinin yaşamını yitirdiği Harvey Kasırgası'nın yaralarını sarmaya çalışırken bu kez daha kuvvetli bir kasırgaya ortaya çıktı. Saatte yaklaşık 300 kilometre hızla esen rüzgârlarıyla İrma Kasırgası Karayipler'i vurdu, en az 14 kişinin ölümüne neden oldu. Antigua ve Barbuda adaları ile St. Barts ve St. Martin adaları ağır hasar aldı.


NÜFUSUN YARISI EVSİZ KALDI
Karayipler'in doğusunda bulunan Barbuda adasının Başbakanı Gaston Browne, "Adadaki evlerin ve binaların yüzde 90'ı bir şekilde zarara uğramış vaziyette" dedi. Bin 800 nüfuslu Barbuda'da bir kişinin yaşamını yitirdiği, nüfusun yarısının evsiz kaldığı öğrenildi. St. Martin adasının Fransa'ya bağlı kısmının yüzde 95 oranında hasar gördüğü, Hollanda'ya bağlı kısmında da ciddi yıkımlar olduğu kaydedildi. Adada bulunan Karayipler'in en büyük üçüncü havaalanı tamamen yok oldu. Porto Riko'da elektrik dağıtım şirketi, bazı yerlerde 4 ila 6 ay boyunca elektrik kesintisi yaşanabileceği uyarısında bulundu. ABD Ulusal Kasırga Merkezi Irma'nın kuzey ve batı yönünde Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Bahamalar'a ilerlediğni bildirdi. İleriki günlerde Turks ve Caicos adaları ile Bahamalar ve ABD'nin Florida sahillerini etkisi altına alacak İrma Kasırgası'nın yaklaşık 37 milyon kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor.


FLORİDA'DA KAOS

ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin, İrma'nın güzergâhında ABD'nin Florida eyaletinin de olduğunu bildirmesi, eyalette marketlerin raflarının boşalmasına yol açtı. Olağanüstü Hal ilan edilen Florida'da yatırımcılar, yolcu gemisi ve sigorta şirketlerinin hisselerini elden çıkarmaya başladı. 800'den fazla uçak seferi iptal edildi. THY de 9 ve10 Eylül tarihlerinde planlanan İstanbul-Miami ve Miami-İstanbul seferlerinin iptal edildiğini bildirdi.

Sabah