9 Şaban 1439 | 25 Nisan 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kemerde delik kalmadı!

Son Güncelleme: 9 KASIM 2012 - TSİ 12:21

Yunanistan parlamentosu, hükümet içindeki çatlağa ve şiddetli halk gösterilerine rağmen, yeni yardımların kapısını açacak ve ülkenin iflasını önleyecek bir tasarruf önlemleri paketini onayladı. 
Mali açıdan tükenmiş durumdaki Yunanistan, AB ve IMF'den gelecek olan kredi dilimini almak adına yeni bir acı reçeteyi kabul etmiş oldu. Önlem paketi, harcama kesintileri, vergi artışları, işten çıkama ve almayı kolaylaştıran hükümler içeriyor.
Gün içinde hükümetin onayladığı paket için parlamentoda yapılan oylamada koalisyonun küçük ortağı Demokratik Sol parti oylamada çekimser kaldı. Ancak tasarruf yasası, 300 sandalyeli mecliste Başbakan Antonis Samaras'ın Yeni Demokrasi Partisi ve sosyalist PASOK partisinin toplam 153 oyuyla kabul edildi.
Yaklaşık 13.5 milyar avroluk tasarruf öngören kanunun ardından hükümet Pazar günü 2013 bütçesini de meclise getirecek. Bütçe yasasının kabulüyle Avrupa Birliği ve IMF'nin 31.5 milyar avroluk yeni yardım dilimi Yunanistan'a verilecek. Bu para, Yunanistan'ın bankalarını güçlendirmesi ve vadesi gelen borçlarını ödemesi için gerekli. Parlamentoda kemer sıkma tedbirleri görüşülürken, parlamentonun bulunduğu Syntagma meydanını dolduran 100 bin kişi önceki gün "Kanımızı içiyorlar" sloganlarıyla protesto gösterileri yaptı.

Milli Gazete