11 Safer 1440 | 20 Ekim 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Külden beton, gübreden elektrik üretiliyor

Son Güncelleme: 27 EKİM 2017 - TSİ 09:29

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, termik santral baca külü atıklarından hazır beton ve çimento, hayvansal atıklardan ise biyoelektrik üretimi yapıldığını belirtti.

Öztürk, Türkiye ve dünyada sera gazı salımına ilişkin atılan adımları değerlendirdi.

Sera gazı salımının bütün insanlığın sorunu olduğuna işaret eden Öztürk, "Bu konuda hükümetlerden fertlere kadar herkes sorumluluğunu yerine getirmeli. Biz de sera gazı salımını 2023'e kadar artıştan yüzde 21 oranında azaltacağız." dedi.

Öztürk, enerji tüketiminde verimliliğin önemini vurgulayarak, "Demir çelik fabrikalarında üretilen cürufun içindeki demiri ve alüminyumu geri kazandırıyoruz. Geriye kalan malzemeleri kanalizasyon borusu, parke, kilit taşı gibi altyapı malzemeleri yapımında kullanıyoruz. Termik santral bacalarından çıkan külü ise çimento ve hazır beton üretiminde ham madde olarak kullandırıyoruz. Bu doğal kaynakların tahrip olmasını engelliyor." diye konuştu.

Önceden hayvan çiftliklerinde oluşan gübre atıklarının ülke için sorun olduğunu belirten Öztürk, "Yıllık 154 milyon ton hayvan gübresi çıkıyor ve şu an 50'nin üzerinde biyogaz tesisinde gübreden biyoelektrik enerjisi üretiliyor. Tesiste üretilen sıvı ürün de tarımda gübre olarak kullandırılıyor." ifadesini kullandı.

AA