17 Rebi'ül-evvel 1441 | 14 Kasım 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Türkiye’den Güney Kıbrıs’a sondaj tepkisi

Son Güncelleme: 14 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:35

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdürdüğü hidrokarbon faaliyetlerine gereken karşılığın verileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin tek taraflı olarak verdiği sözde ruhsatlar çerçevesinde bir sondaj gemisi çalışmalarına başlamak üzere bölgeye intikal etmiştir. Türkiye gerek kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumakta gerek Kıbrıs Türk tarafına desteğini sürdürmekte kararlıdır.

Bu çerçevede, Rum tarafının Kıbrıs Türklerinin Ada'nın etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki meşru haklarını görmezden gelerek yürüttüğü tek taraflı faaliyetlerine, KKTC Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde gereken karşılık verilecektir" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı da yaptığı açıklamada TCG Gökçeada'nın, Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetinde bulunabileceği değerlendirilen gemiyi izleme görevi gerçekleştirdiğini bildirdi.

Barbaros işbaşında

Kıbrıs Rum Kesimi’nin yetkisiyle Fransız ve İtalyan şirketlerin dün Doğu Akdeniz’de başlattığı sondaj faaliyetine karşı hem askeri hem de hukuksal mücadele başlatılıyor. Deniz Kuvvetleri dün bölgeye fırkateyn göndererek sondaj yapan West Capella gemisini izlemeye alırken, Enerji Bakanı Albayrak da Barbaros Hayreddin Paşa’nın aynı bölgeye giderek sismik araştırma yapacağını açıkladı.

Sabah, Hürriyet