29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'AB'nin kendisi artık dünya için poblem'

Son Güncelleme: 2 ŞUBAT 2012 - TSİ 14:10

Bu tespit, Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'ne ait. Konsey, AB'nin Türkiye politikasına da kırık not verdi. Birliğin 2011 yılı performansını değerlendiren Konsey, Türkiye ile ilişkilere 'başarısız' sayılan 'D+' notunu uygun gördü.
Avrupa Dış İlişkiler Konseyi, Avrupa'nın 2011 yılını "Dünyanın problemlerini çözmek bir yana, Avrupa Birliği'nin kendisi dünya için artık büyük bir problem" cümlesiyle değerlendirdi.
Her yıl sonunda Avrupa Birliği'ne adeta karne veren düşünce kuruluşu, 2011 yılında da Avrupa Birliği'ni birçok konuda başarısız buldu.
Konseye göre, tarihinin belki de en kritik ekonomik kriziyle mücadelede başarılı olamayan Avrupa Birliği, dış politikada da sınıfta kaldı.
Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorununa ilişkin Türkiye ile ilişkileri de karnede zayıf not aldı. Buna göre, 2010 yılının ardından 2011'de de Avrupa Birliği'nin en başarısız olduğu dış politika konusu "Türkiye" oldu.
Karnede ekonomik krizin Avrupa'nın yumuşak gücüne de zarar verdiği belirtildi
Yıllık değerlendirmede, Avrupa Birliği'nin Arap dünyası için uzun vadeli bir bakış açısının olmaması da eksi not olarak kaydedildi.
Lider ülke kategorisinde krizle mücadelede başı çeken Almanya ön plana çıktı. Tembel ülkelerde ilk sırayı Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi aldı.
TRT