17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Abur-cubur ve kakaolu gıdalar alerji sebebi'

Son Güncelleme: 19 EYLÜL 2018 - TSİ 10:12

Alerj uzmanı Dr. Yonca Tabak, kakao içeren abur cuburların çocukları hasta ettiğini söylüyor. Okulla birlikte nezle ve viral enfeksiyon dönemi de başladı. Ebeveynlerin bu dönemdeki en önemli sıkıntısı tekrarlayan hastalıklar.

Özellikle kreş ve ilköğretimde ders kaybına sebep olan bu duruma beslenme hatalarının yol açtığını savunan Tabak, çocukları hastalıklardan korumak için bazı besinlerin tüketiminin engellenmesi gerektiği görüşünde.

Beslenme yanlışlarının bağışıklık sistemini baskıladığı ve vücuttaki oksidatif stresin artmasına yol açtığını anlatan Tabak, ailelere Akdeniz tipi beslenme ve öğünlerde antioksidan gıdaların artırılmasını salık veriyor.

Tabak’ın beslenme değişiklikleri listesinin ilk sırasında uyumadan en az 2 saat önce çocuklara yemek yedirilmemesi ve süt içirilmemesi var.

Listenin ikinci sırasında ise kakao ve kakaolu içeren her türlü ürünün yedirilmemesi yer alıyor. Ayrıca kafein içeren kolalı içecek, çay, kahve, buzlu çaydan sakınılmasını, kraker, bisküvi gibi paketli hazır hamur işi ürünlerin yedirilmemesini salık veren Tabak, bu ürünlerin reflüye neden olduğunu ve reflünün de birçok hastalığı tetiklediğini savunuyor.

Meslek yaşamında en çok karşılaştığı birinci yanlışın, çocuğu süt içirip veya yemek yedirip uykuya yatırma alışkanlığı olduğunu dile getiren Tabak, “Çocuk aç yatmasın mantığı ile yapılan bu yanlış uygulama kesildiğinde hiç reflü yakınması bile olmayan pek çok çocuğun daha az hastalandığı görülüyor. Mideye süt veya yemek gittiğinde salgılanan asit, yatıldığında ağız boğaz yoluna kaçabiliyor" dedi.

Milliyet