25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Rusya'dan füze kalkanı misillemesi

Son Güncelleme: 7 ŞUBAT 2012 - TSİ 10:41

Avrupa'yı füze saldırılarına karşı korumak için geliştirilen ve radarları Malatya Kürecik'e yerleştirilen NATO füze kalkanı sistemine karşılık Rusya da harekete geçti.
Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin, NATO'nun füze tehdidine karşı hava savunma sistemi kuracaklarını açıkladı. Bu haberi, yayımladığı bir mesajla duyuran Rogozin, Münih'teki Küresel Güvenlik Konferansı'nda, Avrupa'da füze kalkanı sistemi kurulmasına ilişkin uzlaşma sağlanamadığını da yazdı.
NATO Genel Sekreteri Anders Fog Rasmussen'in, "NATO'nun füze savunma sistemi kurulum çalışmalarına devam edeceği, çünkü halklarını olası bir füze tehdidinden korumakla yükümlü oldukları" şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, "Biz de kendi halkımızı sizin füze tehdidinize karşı korumakla yükümlüyüz. Güvenilir bir hava ve uzay savunma sistemi oluşturacağız" dedi.
Rusya ve NATO, Kasım 2010'da Lizbon'da yapılan NATO-Rusya Konseyi Zirvesi'nde, Avrupa füze kalkanının tesisi için beraber çalışma konusunda uzlaşmıştı.  Ancak NATO, projenin karşılıklı bilgi aktarımıyla işleyecek iki bağımsız sistem şeklinde çalışmasını isterken, Rusya buna karşı çıkıyor ve birlikte çalışmanın tam anlamıyla mümkün olacağı bir birleşik sistemin kurulmasında diretiyor. Rusya, kendi sınırlarına yakın bir yerde kurulması planlanan ABD füze kalkanı sistemine de, güvenlik açısından tehdit oluşturduğu gerekçesiyle şiddetle karşı çıkıyor. NATO ve ABD ise bu savunma sisteminin Kuzey Kore ve İran'dan korunmak için şart olduğunu ileri sürüyor ve Rusya tarafından yönetilmemesi gerektiğini savunuyor.
MİLLİ GAZETE