8 Rebi'ül-evvel 1440 | 16 Kasım 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminden yansıyanlar...

Son Güncelleme: 6 KASIM 2017 - TSİ 11:53

Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Kuveyt ve Bahreyn gündemine yansıyan haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Katar

ABD Dış İşleri Bakanlığı, Katar’a yapılacak savaş uçağı desteğini onayladı. Toplam olarak 1 milyar dolar tutan anlaşma, Katar’a F-15 uçağı tasarımı, yapımı, bakımı gibi konularda teknik destek verilmesini kapsıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Genelde Körfez ülkelerinin, özelde ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin önümüzdeki 5 yılda, binlerce öğretmene ihtiyacı olduğu açıklandı. Eğitim Sektörü ile ilgili yayınlanan bir raporda, eğitimin Körfez ülkeleri toplamında 66 milyar dolarlık bir hacme ulaştığı ve bunun 8 milyar dolarının özel okullara ait olduğu açıklandı. Nufüs artışına paralel olarak yapılan tahminlerde önümüzdeki 5 yıl da Birleşik Arap Emirlikleri 14 bin yeni öğretmene ihtiyaç duyarken, Suudi Arabistan 2030 yılına kadar 180 binin üzerinde yeni öğretmen istihdam etmek durumunda.

Dubai’de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı. Otobüslerin 2020’de toplu taşım hizmeti vermesi planlanıyor.

Umman

Umman`da geçtiğimiz ay 34 yabancının müslümanlığı seçtiği bildirildi. Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada müslümanlığı seçenlerin 16’sı Filipinli, 6’sı Ugandalı ve 4’ü Sri Lankalı, 2’si Hindistanlı iken, diğerleri de farklı milletlerden oluşuyor. Umman Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı bünyesinde, İslamlaştırma Dairesi bulunuyor ve bu daire bu konuda yardım isteyen kamu ya da özel teşebbüslerle işbirliği yaparak, destek oluyor.

Umman’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yatırımlarının 2 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Çin’in Muscat Büyükelçisi tarafından yapılan açıklamada, her iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolara ulaştığını, ve Çin’in Umman dış ticaretinde başı çeken ülke olduğu ifade edilerek, Çin’in Umman’daki yatırımlarının artarak devam edeceği de vurgulandı.

Umman’da petrol sondajında güneş enerjisinden yararlanmak için başlatılan dev proje hizmete giriyor. Alanında dünyanın en büyük güneş enerji santralı olan proje 1.200 megawattlık enerji ile 6000 tone buhar üreterek, petrol sondajında yenilenebilir enerji kullanımının dünyadaki en büyük örneği olacak.  

Kuveyt

Kuveyt Emiri El Sabah, yeni kabineyi kurmak üzere, Başbakan Jabir Mubarek’i yeniden Başbakan olarak atadı. Geçen hafta muhalif milletvekillerinin güvensizlik oyu vermeleri üzerine Başbakan Jabir Mubarek istifa etmişti. Yeniden atanan Başbakan’ın kabinede büyük bir revizyona gitmesi bekleniyor. Diğer Körfez ülkelerinden farklı olarak Kuveyt’te Bakanlar Kurulu’nun ömrü oldukça kısa oluyor.  Yeni kurulacak kabine, Kuveyt’te aynı yıl içindeki ikinci deneme olacak.

Bahreyn

Bahreyn’in içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmek için Körfez-Arap Birliği’nden mali yardım talebinde bulunduğu bildirildi. Yardım istenilenler arasında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’in olduğu da söylentiler arasında yer alıyor. Körfez’in en kırılgan ekonomilerinden biri olan Bahreyn, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte, ciddi ekonomik bir daralmayla karşılaşmış ve 2014’den bu yana Merkez Bankası’nın altın da dahil, yabancı para rezervlerinin yüzde 75’ini kaybetmişti. Uzmanlar bu durum devam ederse, Bahreyn Dinarı’nın, Amerikan Doları’na sabitlenmesi uygulamasının da devam edemeyecebileceğini ve devalüasyona gidilebileceğini söylüyorlar.

AKRA İçin derleyen:Sedat Yüksel