17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...29.01.2018

Son Güncelleme: 29 OCAK 2018 - TSİ 13:47

Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Hükümeti bir yandan turist vizesi verme hazırlıkları yaparken, diğer yandan konaklama endüstirisinden gelen sektörel istatistikler, rakamlarla bir tablo çiziyor. 2017 yılında belgeli oda sayısı yüzde 13 artış gösterirken, bu artışta en büyük pay Mekke Bölgesine ait. 2017 yılında Mekke’deki otel işletmelerine 3800 yeni belgeli oda katıldı bu da toplam artışın yüzde 73’üne tekabül ediyor. 2017 yılının son çeyreğinde Suudi Arabistan’daki toplam turizm belgeli oda sayısı 45.000’e ulaştı. Bu rakamın 2020’ye kadar 85.000’e çıkarılması hedefleniyor.

Öte yandan, arz tarafında bunlar olup biterken, talep tarafında sadece Medine Bölgesindeki otellerde bir doluluk artışı gözlendi. Mekke’deki doluluk oranlarını Hac döneminde ve diğer zamanlarda uygulanan kotalar etkiliyor. Yine de 2016 yılında 1.9 milyon olan hacı sayısının, 2017 yılında 2.4 milyona çıkması, hacı adaylarının yıldan yıla umutlarını artırıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirliklerine ait üçüncü haberleşme uydusu uzaydaki yörüngesine doğru fırlatıldı. Fransız Guyena’sından Arianne roketiyle geçtiğimiz hafta yapılan fırlatma işlemi başlangıçtaki bazı sorunlara rağmen, daha sonra uydunun, roketten başarıyla ayrıldığı duyuruldu.

Dubai, Şubat ayının ilk haftasında Dünya Hükümetler Zirvesine evsahipliği yapacak.  Çok sayıda hükümet temsilcisi ve uluslararası organizasyon yöneticisinin katılması beklenen etkinlikte, Hindistan Başbakanı da bir konuşma yapacak.  

Umman

Umman Hükümeti, yükselen nitelikli işsizlik oranına bağlı olarak, 87 farklı profesyonel alanda yabancılara çalışma izni verilmesinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Buna ilave olarak önümüzdeki 6 ay içerisinde kamu sektörüne 25.000 yeni personel alımı yapılması da planlanıyor.  

AKRA İçin derleyen: Sedat Yüksel