12 Ramazan 1439 | 27 Mayıs 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Sorun işsizlik değil, mesleksizlik'

Son Güncelleme: 17 AĞUSTOS 2017 - TSİ 10:55

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, genç işsizlik oranlarına dikkati çekerek, “15-24 yaşındaki beş gençten biri işsiz. Özellikle genç işsizlikteki bu artışın tek sebebi var, o da mesleksizlik. Ülkemizde sorun işsizlik değil, mesleksizliktir” ifadelerini kullandı.

Eğitim iyi planlanmalı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı mayıs ayı işsizlik rakamlarını değerlendiren Palandöken, genç işsizlikte artış olduğuna dikkati çekerek gençlerden çoğunun hiçbir mesleğe sahip olmadığı halde iş beğenmediğini belirtti.

Genç işsizliğin önüne geçmek için mesleki eğitimin cazip hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti: “Aslında yeterince iş var, sorun işe uygun vasıflarda eğitilmiş ara eleman bulmakta yaşanıyor.

Bu sorunu, iyi planlanmış bir mesleki eğitimle çözebiliriz. Mesleki ve teknik eğitim alan gençlerin staj yapmalarını ve staj yaptıkları iş yeri tarafından potansiyel eleman olarak görülmesini teşvik edici altyapı oluşturulmalıdır.”

Dünya