7 Rebi'ül-ahir 1440 | 15 Aralık 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

22 milyon hanede enerji verimliliği çalışması

Son Güncelleme: 20 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:56

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji verimliliği çalışmaları kapsamında haneleri ilgilendirecek önemli düzenlemeler için düğmeye bastı. Bu kapsamda 22 milyon hanenin enerji verimliliği envanteri çıkarılacak.

Binalara ilişkin başlıca özelliklerle birlikte kentsel ve kırsal alanlardaki binaların sayısı ve tipolojisini içeren envanter çalışması yapılarak ulusal bir veri tabanı kurulacak. Tasarruf tedbirleri kapsamında Türkiye'nin birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltılması öngörülürken, kümülatif olarak 23.9 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu sağlanması ve 2017 fiyatları ile 2033'e kadar 30.2 milyar dolarlık tasarruf elde edilmesi hedefleniyor.

Enerji tasarrufunun büyük oranda sağlanacağı yerlerin başında ise binalar geliyor. Türkiye'de son yıllarda bina sektörü hızla gelişirken, bu sektörün nihai enerji tüketimi 2000'de 19.5 milyon ton petrole eşdeğerken, bu rakam şu an 33 milyon ton değerine ulaştı.

Binaların sektörünün nihai enerji tüketimindeki payı ise yüzde 32.8'e ulaşarak sanayinin de önüne geçti. Binalarda yerinde üretim ve yenilenebilir enerji üretimi yaygınlaştırılacak modellere desteklemeler yapılacak.

Sabah