18 Safer 1441 | 17 Ekim 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Sinabung Yanardağı külle boğuyor

Son Güncelleme: 3 ŞUBAT 2014 - TSİ 14:24

Endonezya'daki yanardağ faciasında ölü sayısı 16'ya çıkarken, yetkililer "Bu toz bulutunda kimsenin sağ kalması mümkün değil" diyerek arama kurtarma çalışmalarını durdurdu

Endonezya'nın batısındaki Sinabung Yanardağı'nın patlamasının ardından yaşanan felakette ölü sayısı 16'ya çıktı. Eylül ayında aktif hale gelen Sinaburg Yanardağı'nda, cumartesi günü şiddetli patlamalar meydana gelmiş, dağın çevresindeki alan kalın bir kül bulutu altında kalmıştı. Yanardağın püskürttüğü lav, kül ve kaya parçaları 2 bin metre yüksekliğe ulaşmıştı. 

Yanardağın 2.7 kilometre uzağında bulunan ve ölümlerin gerçekleştiği Sukameriya kasabasında ise arama-kurtarma çalışmaları durduruldu. Ulusal Afet Yönetim Merkezi Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho "Bölgede hayat belirtisine rastlayamadık. Evlerin büyük bir kısmı hasarlıydı, geri kalanlar da kalın ve beyaz bir kül tabakasıyla kaplıydı. Görevliler neredeyse dizlerine kadar gelen küllerin içinde yürümekte zorlanıyor" dedi. Bölgedeki kül kalınlığının 30 santimi geçtiği bildirildi. Pazar günü 170 arama kurtarma uzmanı elektrikli testere ve oksijen maskeleriyle bölgeye sevk edildi. Fakat toz bulutu ve yanardağın faaliyetine devam etmesi nedeniyle arama çalışmalarına ara verildi. Ekipler "Dünkü toz bulutlarından kimsenin sağ çıkabileceğini düşünmüyoruz. Bulduğumuz tek hayat belirtisi bir çantanın içinde hâlâ çalmakta olan cep telefonuydu" açıklamasını yaptı. Kayıp sayısı ise henüz belli değil.

Sabah