20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kolay işverenlik ile kayıtdışılık azaltılacak

Son Güncelleme: 13 KASIM 2018 - TSİ 09:54

Ev hizmetlerinde uygulanan kolay işverenlik (sigortalılık işlemlerinin kolaylaştırılması) bir sigortalı çalıştıran bakkal, berber, lokanta, eczane gibi işyerlerinde de uygulanacak. 80 bin işyerinin yararlanacağı düzenlemeyle belge yükümlülükleri azaltılırken, bürokratik süreç de en aza indirilecek

Apartman ve iş hanı görevlileri, gündelikçi, bahçıvan, çocuk ve hasta bakıcı gibi ev hizmetlerinde çalıştırılanlar da 'kolay sigorta' kapsamına alındı. Düzenlemeyle kapıcı çalıştıranların bildirge, belge yükümlülükleri azaltılırken, bürokratik süreç de asgariye indiriliyor.

İlave istihdam için verilen teşviklerden apartman görevlisi çalıştıranlar da faydalanabiliyor. Emekli olan görevlinin yerine ya da yeni yapılan binaya, siteye ilk kez kapıcı alanlar da bir yıl süresince damga vergisi, gelir vergisi, sosyal güvenlik primi, işsizlik sigortası primi ödemiyor.

Bakanlık verilerine göre Türkiye genelinde kayıtlı apartman görevlisi sayısı yaklaşık 50 bin. Türkiye'de 20 milyonun üzerindeki konut dikkate alındığında bu alanda büyük bir kayıt dışılık olduğu görülüyor. Kolay işverenlik uygulaması ile sigortalı apartman görevlisi sayısının da artması bekleniyor.

İlgili yasada, "Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı ve konut kapıcılığı" ifadesi yer alıyor. Şirketlerde çalışan kapıcılar kolay sigorta hükümlerinden yararlanamıyor. Yeni dönemde, kolay işverenlik bir sigortalı çalıştıran diğer alanlarda da uygulanacak. Ev hizmetlerinde uygulanan kolay işverenlik bir sigortalı çalıştıran bakkal, berber, lokanta, eczane gibi işyerlerinde de olacak.

Sabah

Etiketler: Kolay işverenlik