29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Doğalgazda alternatifler arttı

Son Güncelleme: 10 OCAK 2020 - TSİ 10:30

Enerjide alternatiflerini artıran Türkiye, doğalgaz depolama yatırımlarıyla da arz güvenliğini sağlıyor. Arama çalışmalarının da hız kesmediği sektörün bu yıl da en önemli gündem konularından biri Doğu Akdeniz olacak.

Türkiye, petrol ve doğalgaz kaynaklarının yanı sıra, doğalgaz depolama ve LNG gibi farklı önlemlerle de arz güvenliğini sağlıyor. Türkiye’nin enerji geleceğini, hem bölgesel adımlar, hem de kaynak çeşitliliği belirleyecek. Uzmanlara göre ise 2020’de enerji gündeminin en önemli gündem maddesi olarak Doğu Akdeniz öne çıkacak.

Türkiye’nin doğalgazdaki Batı Hattı, Mavi Akım, Doğu Anadolu Doğal Gaz Ana İletim Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğal Gaz Boru Hattı, TANAP VE TürkAkım gibi kaynakları ve petrolde Irak petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Ceyhan hatlarının yanı sıra arz güvenliğinde çok çeşitli alternatifleri bulunuyor.

Doğalgaz depolama

Tuz Gölü ile birlikte genişletme projesi devam eden Silivri Doğal Gaz Depolama Projesin tamamlanmasıyla, doğalgazda 11 milyar metreküplük bir depolama kapasitesine ulaşılacak

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Genişletme Projesi tamamlandığında, 48 yeni kuyu açarak tesisin depolama kapasitesi toplamda yaklaşık 5.4 milyar metreküpe ve toplam geri üretim kapasitesini günlük 80 milyon metreküpe ulaşacak. Böylece vatandaşlara her şart altında kesintisiz doğalgaz verilebilecek.

LNG alternatifi

Alternatif kaynaklardan Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ithalatı da geçen yılın rakamlarına göre 7 milyar 136 milyon metreküpe yükseldi.

Milliyet