17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yarıyıl tatilinde ailelere öneriler

Son Güncelleme: 19 OCAK 2018 - TSİ 10:56

Eğitimci Ferhan Güçlü, “Ailece kitap okuma saatleri düzenleyerek çocukların okudukları kitaplar üzerine sohbetler gerçekleştirmek onlara bu alışkanlığı daha kolay kazandıracaktır” diyor.

Öğrenciler tatilde öncelikle dinlenmeli, uykularına dikkat etmeli ve hastalanmamaları için sağlıklı besinler tüketmeli.

Psikolog Mine Gençer, ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmek için kurabiye yapımı, yap-boz tamamlama, çocuğun seçeceği bir çiçeği satın aldıktan sonra bakımını çocuğun üstlenmesi gibi etkinlikleri tavsiye ediyor.

Ferhan Uz Güçlü de yarıyıl tatilinin gezilere gitmek, akraba ziyaretleri gerçekleştirmek, çocukların sosyal ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlayacak, öğrenmeyi destekleyecek faaliyetlere katılmak için önemli olduğunu vurguluyor. Çocukların dışarıda gözlem yapmasının, doğa olaylarını ve çevreyi gözlemlemesinin çevresel zekâsının gelişimini desteklediğini kaydeden Güçlü, aileleri yarıyıl tatilinde işlerini erteleyip çocuklarına daha çok vakit ayırmaları gerektiği yönünde uyarıyor.

2. dönem sınavları

Bu yıl lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerin önünde sınav gerçeği var. Bu öğrencilerin çalışma düzenlerine aynı şekilde devam etmelerini belirten Güçlü, şunları söylüyor: “Ortaöğretim ve lise son sınıf öğrencileri LGS ve YKS’ye hazırlandıkları için günün en az 3-4 saatini evde ders çalışmaya ayırmalı. Velilerin sınava hazırlanan çocuklarını desteklemek için anlayışlı ve destekleyici tavır sergilemeleri çocuklarını motive edecektir.”

Milliyet