23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'de yeni dönem

Son Güncelleme: 2 OCAK 2014 - TSİ 15:08

AB dönem başkanlığı dün Litvanya’dan ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’a geçerken yeni dönem üç üye ülkeye yenilikler getirdi. Letonya Euro Bölgesi’ne katılan 18’inci ülke olurken Romanya ve Bulgaristan vatandaşları için serbest dolaşım hakkı başladı.

Romanya ve Bulgaristan, 2007’de AB’ye üye olduğunda bu iki ülkenin vatandaşlarının çalışma hakları ve gittikleri ülkelerin sosyal yardımlarından yararlanmaları geçici olarak kısıtlanmıştı. AB’ye üye olduktan sonra blokta vizesiz seyahat edebilen Romanya ve Bulgaristan vatandaşları dünden itibaren herhangi bir kısıtlama olmaksızın AB’de dolaşım hakkına kavuştu.

2007’de 26 ülkeden 9’u bu iki ülkenin vatandaşlarının çalışabilecekleri sektörlere geçici kısıtlamalar koymuştu. Fransa, Hollanda ve Belçika, Romanyalılar ve Bulgaristanlılara çalışma vizesi istiyordu. Britanya ise ‘katılım sürecindeki ülke işçisi’ belgesi alma zorunluluğu getirmişti. AB’nin varlıklı ülkelerinde göç dalgası olacağı korkusu yaşanırken Bükreş ve Sofya, iş bulmak için göç etmek isteyenlerin zaten ülkeden ayrıldığını belirtip korkuların yersiz olduğunu söylüyor. 

Yunanistan’ın beşinci kez AB dönem başkanlığı ise sancılı başladı. Almanya Parlamentosu’ndaki bazı milletvekilleri, dönem başkanlığının 100 milyon Euro’ya mal olacağını ve Atina’nın bu parayı AB’den borçlanacağını belirterek Yunanistan’ın dönem başkanlığından kendi rızasıyla çekilmesini istedi.

Radikal