15 Şaban 1440 | 20 Nisan 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yürümeden olmaz!

Son Güncelleme: 16 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:36

İtirazların yoğunluğuna bakılırsa, ortada ciddi bir durumun olduğu kesin.
Diyorlar ki: “Hocam her gün tempolu bir yürüyüşle bile 10 bin adım atmak yaklaşık 7 km yürüyüp günün 1.5 saatini yürümeye ayırmak demek. Herkesin bu kadar vakti ve sabrı olmayabilir. Gelin bunu 5 bine hadi bilemediniz 7 bin beş yüze indirelim. Size de bize de kolaylık olur. Hem, yürüyenler de çoğalır!”

Hayatın bu kadar hızlandığı, sosyal alternatiflerin çoğalıp her dakikanın kıymete bindiği bir devirde olduğumuzu kabul ederek bu gün yeni bir yürüyüş açılımı(!) teklif ediyorum. Ayrıca her gün “10 bin adım” tavsiyesinin “yaş almamak” ya da “iyi yaşlanmak” iddiasında olanlar için hala geçerli olduğunda ısrar ediyorum. Şunu herkes iyi bilsin: Yürümeden olmaz!

HEDEFİNİZ HANGİSİ?

- Paslanmamak mı
- Yağlanmamak mı
- Yaş almamak mı?

- Bilimsel veriler yürüyüş süresi uzadıkça ömrün uzadığı ve hayat kalitesinin yükseldiğini söylüyor. Günde 10 bin adım teklifimizin sebebi de bu zaten. Ama, teklifimizin başka alt alternatifleri de var, onlar nedense hep gözden kaçırıyor. Biz diyoruz ki “Her gün paslanmamak için 5 bin, yağlanmamak için 7 bin beş yüz, yaş almamak için 10 bin adımı hedefleyin!’’ Açılımı şudur: Eğer kaslarınızı kaybetmemek, damarlarınıza jimnastik yaptırmak, eklemlerinizi yağlayıp, ruhunuzu yavaşlatmak, bedeninizi kir ve pastan uzak tutmak istiyorsanız , her gün en az 5 bin adım atın. Bedeninizi daha güçlü kılmak, fit ve formda tutmak, yağlanmaktan korumak arzusundaysanız adım sayınızı 7 bin beş yüze çıkarın. Her gün 10 bin adımı ise daha güzel yaşlanıp, daha keyifli bir ömür sürmek isteyenlere öneriyorum.

YENİ BİR YÜRÜME TAKVİMİ

- Anlaşılan o ki yürüyen herkes paslanmadan, yağ almadan iyi yaşlanmak, fit ve formda bir hayat sürmek arzusunda. Haftada 4 gün 5 bin, 2 gün 7 bin beş yüz, 1 gün de 10 bin adım atmaya var mısınız? Günde 35 dakikayı yürüyüş aktivitesine ayırıp her gün 5 bin adım atmak her yaşta herkesin Bütün gün sandalyede oturup sadece 35 dakika yürümekle yetinmek, üstelik bu işi dakikada 80-100 adımlık bir tempoda sürdürmek beklenen faydayı vermeyebilir. Ama siz ‘benden bu kadar’ diyorsanız itiraz etmez, şu teklifi ekleriz: Hiç olmazsa saat başı 5 dakika kadar da odanızın içinde küçük turlamalar yapın. Kısacası, sağlıklı, formda, zinde yaşlanmak ve “hayatta kalmak” istiyorsak daha çok ayakta kalmaya bakacağız.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu